Diğer
  Ana SayfaSağlıkÇay, soda ve meyve suyu dişlere zarar verir mi? Hangisi sağlıklı?

  Çay, soda ve meyve suyu dişlere zarar verir mi? Hangisi sağlıklı?

  -

  Yediğimiz ve içtiğimiz her şeyin  dişleriniz üzerinde bir etkisi vardır. Bazı içecekler sadece dişlerinizi lekelemekle kalmaz diş minesini yumuşatabilir. Bu da dişlerinizi hem daha hassas hem de daha kolay çürümesine sebep olur. Daha sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışıyorsanız, içtiklerinizin dişlerinize nasıl zarar verebileceğini ve bunun yerine neyin daha iyi olabileceğini keşfedin. Global Diş Hekimliği Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak konu hakkında bilgiler verdi.

  SODA DİŞE ZARAR VERİR Mİ?

  Sodanın masum ve yararlı olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki özeliklerde meyveli olanlar dişilerinize zarar verecek  asit ve şeker içeririler. Hatta tek bir şişe önerilen günlük şeker miktarından  daha fazlasını içerir. Ayrıca, birçok sodaya daha kolay ve zevkle içilsin diye sitrik veya fosforik asit eklenmiştir, bu asitler dişlerinizi koruyan mineyi yıpratabilir.

  MEYVE SUYU DİŞİLERİMİZE ZARARLI MI?

  Meyve suyunun sodaya daha sağlıklı bir alternatif olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa meyve suları bir şişe soda kadar şeker içerir. Meyve suları doğal bir meyveden de çok daha fazla asit içerirler. Meyve suyundan vazgeçemem diyorsanız, şekeri düşük seçenekleri tercih edebilirsiniz.Bir diğer çözüm ise; meyve suyunuzu yarısı oranında suyla sulandırarak en azından  asit ve şeker  oranını düşürebilirsiniz

  SEBZE SUYU VE DİŞLERİMİZ

  Meyve suyundan daha sağlıklı bir seçim olduğu kesin. Sebze suyu hazırlarken en sağlıklı alternatifler;

  Ispanak, lahana, kereviz, maydanoz, brokoli, salatalık  olabilir. Bunlar hem kalsiyum hem c vitamini hemde diş eti problemleriyle savaşmaya yardımcı olabilecek B vitamini içerirler. Sebze suyunuzda biraz tat isterseniz, havuç veya elma ilave edebilirsiniz.

  - Advertisement -

  ÇAYIN DİŞLERE ZARARI VAR MIDIR?

  Her çay türünün dişleriniz üzerindeki etkisi farklıdır. Yeşil çay içmenin çürümeyi önleme ve diş eti sağlığı üzerine olumlu etkileri saptanmıştır. Demlenmiş siyah çaylar 5.5’in üzerinde bir pH’a sahiptir, bu da onları diş minesi için daha güvenli hale getirdiği için  bolca tüketmenizde hiçbir sakınca yok. Bunun yanında birçok buzlu çay düşük bir pH’a sahiptir bu nedenle diş minesi için zararlı etkileri vardır. Ayrıca, bazı buzlu çaylar yüksek seviyede şeker içerikleri nedeniylede dişler için  sağlıklı bir alternatif değiller.

  SUYUN DİŞLERE ETKİSİ

  Dişleriniz ve sağlığınız için en iyi seçenek elbette su. Sağlıklı bir seçenek olmasının dışında  içtiğiniz anda  ağız boşluğunda kalan yiyecekleri, asitleri, bakterileri ve şekerleri yıkayarak dişlerinizi temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca ağzınızdaki pH dengesini düzenler  üstüne sizi şişmanlatmaz çünkü  kalorisi yoktur. Ayrıca  dişlerinizi çürümeye karşı koruyan mineraller içeren tükürüğün  artmasına da yardımcı olur.

  MADEN SUYU VE DİŞLER

  Çoğunluğu  su olduğu için kötü bir içecek seçeneği  gibi görünmeyebilir. Bununla birlikte, bu içecekler 2.74 ve 3.34 arasında düşük pH seviyelerine sahip olabilir. Buda onu  diş mineleriniz için bir şişe portakal suyundan daha aşındırıcı yapar. Bu nedenle, daha sağlıklı yaşamak ve dişlerinizi korumak istiyorsanız kaçınmanız gereken içeceklerdendir.

  SÜTÜN DİŞLERE FAYDALARI NELERDİR?

  Süt, sağlıklı bir gülümseme için mükemmel bir seçenek. Süt, dişleri ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olan kalsiyum yönünden zengindir. Ayrıca, içeriğinde bulunan Kazein, diş minesini güçlendirerek diş çürümesine engel olur. Diş minesini korumaya ve onarmaya yarayan fosfor  içeriğiylede harika bir seçim olma konusunda diğer içecekleri geride bırakıyor.

  SPOR İÇECEKLERİ DİŞLERE ZARARLI MI?

  Spor içecekleri, egzersiz sırasında kaybettiğiniz vitamin ve minerallerin tekrar  vücuda  kazandırmak için  pazarlansa da pek çogu bazı gazlı içeceklerden daha fazla şeker içerir Hatta bu miktar bir şişe de 19 grama kadar çıkabilir.. Daha da kötüsü içerdikleri sodyum miktarı nerdeyse bir paket cips kadardır. Bu şeker ve sodyum miktarı diş minenize vereceği hasarın yanında egzersiz sonrası ekstra kalori demek.

  Diş sağlığı ve içecekler

  İçecek seçiminiz hem sağlığınız hem de dişleriniz için çok önemli. İçeceklerinizi dikkatli tüketip  dişeleriniz koruyabilir ve gülümsemenizi sağlıklı kılabilirsiniz.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....