Diğer
  Ana SayfaSağlıkÇikolata kisti nedir? Gebe kalmaya engel mi? Kısırlık yapar mı?

  Çikolata kisti nedir? Gebe kalmaya engel mi? Kısırlık yapar mı?

  -

  Gebe kalmanın önündeki engellerden biri olarak kabul edilen çikolata kisti nedir? Tedavisi nasıl yapılır? Kimlerde görülür? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, tedavi aşamalarını sizler için anlattı.

  ÇİKOLATA KİSTİ KISIRLIK YAPAR MI?

  Çikolata kisti tüm dünyada en yaygın görülen ve gebe kalmayı engelleyen kadın hastalıkları sorunlarından biridir. Çikolata kistinin oluşumuna etki eden faktörler kesin olarak henüz bilinememektedir. Hastalığın oluşumuna yönelik çeşitli teoriler bulunmaktadır. Rahim içindeki dokunun fallop tüpleri yardımıyla karın içine taşınması en kabuk gören teoridir.

  KİMLERDE GÖRÜLÜR?

  25-34 yaş grubu arasında sıkça görülen çikolata kisti, kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkilemektedir. Birinci dereceden yakınında çikolata kisti bulunan kadınlar diğer kadınlara oranla daha fazla risk altındadır. Hastalığın gelişmesinde ve oluşmasında genetik yatkınlık önemlidir.

  Çikolata kistlerinin bazı tiplerinde kanserleşme ve büyüme eğilimi nedeni ile cerrahi müdahale gerektiği durumlar olabilmektedir. Bu gibi cerrahi müdahalelerde ameliyat sonrası olası yumurtalık hasarına karşı, yumurta toplama ve dondurma işlemi önerilmektedir.

  ÇİKOLATA KİSTİ GEBE KALMAYA ENGEL OLUR MU?

  Çocuk sahibi olamayan kadınlarda %17 oranında çikolata kisti bulunmaktadır. Karın boşluğunda inflamasyon oluşturması, tüp ve yumurtalıklarda yapışıklıklara yol açması nedeniyle rahim iç duvarının gebeliğe uygunluğunu bozmakta ve yumurtalık rezervinin azalmasına dolayısıyla kısırlığa yol açmaktadır. İki yumurtalığında da çikolata kisti bulunan kadınlar çocuk sahibi olma arzularını ertelememelidirler.

  - Advertisement -

  BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Birçok belirtisi olan çikolata kisti kendini en çok adet dönemlerinde ağrı ile hissettirir. Adet kanamasından birkaç gün önce başlayıp adet süresince devam eder ve kanamanın başlaması ile ağrı şiddetli bir şekilde artar.

  Cinsel birlikteliklerde de ağrı yapan çikolata kistinin diğer belirtileri şöyle sıralanabilir; kanlı dışkı, makatta kanama ve idrarda kan, sık idrara çıkma ve idrarda yanma, bel ve sırt ağrısı, adet kanaması sırasında burun kanaması ya da vücutta morarma, bacaklara vuran ağrı, karın ağrısı, kabızlık ve ishal, makata vuran ağrı.

  NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  Erken teşhis hastalığa bağlı problemlerin önünü geçmek için çok önemlidir. Hastalığın tedavisi için jinekolojik muayene ve ultrasonografik inceleme yapılarak yumurtalığın diğer kistlerden ayrılması gerekir. Çikolata kisti olan ve gebe kalmak isteyen hastalarımızın çocuk sahibi olma isteklerini ertelememelerini öneriyoruz.

  Özellikle 35 yaş üstü infertil kadınların yumurtalık rezervi azalma riski daha da arttığı için tüp bebek tedavisine başlaması önerilir. Bu hastalık nedeniyle çocuk sahibi olamayan kadınlarda tüp bebek başarı şansı, hastanın yaşı, eşinin sperm durumu ve yumurtalık rezervine bağlı olarak değişmektedir.



  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....