Cildiniz alarm veriyor!

 

23072013 ciltalarm3● Stres altındaysanız

İşyerinde işleriniz oldukça yoğun olabilir, yeni bir terfi ya da iş değişikliği nedeniyle stres yaşıyor olabilirsiniz. Bu durum sadece ruh halinizi değil, aynı zamanda cildinizi de etkiliyor. Stres altında olduğunuzda beyniniz adrenalin ve kortizol hormonlarını harekete geçiriyor. Bu durum cildinizi rahatsız etmeye başlıyor ve doğal koruma bariyerini zayıflatıyor. Koruma bariyeri zayıfladığında dış etkenler olan UV ışınları ve bakteriler cildinizin bu güçsüzlüğünden yararlanmaya başlıyor. Böylece cildinizin parlaklığı kaybolurken yerini sivilceler, solgun bir görüntü ve kırmızılıklar alıyor. Ayrıca kırışıklıklar da bir anda ortaya çıkabiliyor. Erken yaşlanmanın en önemli sebeplerinden biri olan stres, cildin elastikiyetini kaybetmesine de neden oluyor.

Ne yapmak gerekiyor?

Stresi kontrol altına almanın en iyi yollarından biri rahatlama teknikleri oluyor. Bunun için meditasyon ya da yoga gibi rahatlatıcı tekniklerin yardımına başvurabilirsiniz. Her gün kısa süreli olsa da egzersiz yaparak ve yürüyüşe çıkarak stresten uzaklaşıp cildinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca içki ile sigaradan uzak durmak ve düzenli uyumaya da dikkat etmek gerekiyor.

 

● Sevgilinizden ayrıldıysanız

Ne alakası var diye düşünmeyin çünkü siz sevgilinizden ayrıldığınızda sadece kalbiniz acı çekmiyor, cildiniz de bu durumdan etkileniyor. Yapılan araştırmalar ilişkisi biten kişilerin cilt renklerinin solduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar bu durumu susuz kalan çiçeklere benzetiyor. Dokunma eylemi vücudun kan akışını hızlandırıyor, pozitif enerjinin vücudunuzda harekete geçmesini sağlıyor. Bu nedenle de cilt aşıkken daha canlı ve daha parlak görünüyor.

Ne yapmak gerekiyor?

Bu durumdaysanız cildiniz için masaj yaptırmak en iyi yol olabilir. Böylece kan akışının tekrar harekete geçmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda aromaterapik içeriği olan yağları banyoda ya da banyodan sonra vücudunuza sürmek iyi hissetmenizi sağlıyor. Özellikle gül ve sardunya içeriğine sahip nemlendiricilerle vücudunuzu şımartabilirsiniz.

 

Nilgün YILDIZ

Formsante Dergisi Kasım 2012 sayısı

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here