Diğer
  Ana SayfaGüzellikCildiniz kuruyup solmasın

  Cildiniz kuruyup solmasın

  -

  Zamana meydan okumanın yollarından biri de parlak bir cilde sahip olmak. İsteğiniz; parlak, canlı, genç ve sağlıklı bir cilt ise öncelikle cildinizin nem dengesini korumalısınız. Özellikle de kuru ve rüzgarlı kış günlerinde…

  Kış aylarının en önemli sorunlarından biri de kuru cilt. Terleme azaldığı için artan nem problemi nedeniyle cilt sağlıksız görünüyor, pul pul dökülüyor ve hatta kaşınıyor. Oysa bu durumdan kurtulmak sanıldığı kadar zor değil. Önemli olan doğru nemlendiriciyi kullanmak. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul H. Aydemir, cildin nemini ve dolayısıyla sağlığını korumak için yapılması gerekenler konusunda önemli ipuçları verdi.

   

  Sabun dost mu düşman mı?

  - Advertisement -

  Normal, sağlıklı derilerde klasik sabun kullanmak sorun yaratmıyor. Unutulmaması gereken ise kuru ve hassas derilerin daha kolay zedelendiği gerçeği. Prof. Dr. Ertuğrul H. Aydemir, “Modern deterjanlar, klasik sabunlara göre daha az zarar veriyor. Temizleyici ajanın pH değerinin 5.5 olması çok üzerinde durulan bir özellik olmasına karşın, sonucu çok değiştirmiyor. Son zamanlarda ‘Syndeth’ adı verilen sentetik deterjanlar daha az zarar verdikleri gerekçesiyle sıkça kullanılıyor. Fakat çok yaygın kullanıldıklarında hepsi deride soruna neden oluyor. Duyarlı deriler için deterjanı azaltılmış, sulu veya su alkol karışımlı sabunsuz denilen temizleyiciler öneriliyor” diyor.

   

  Su bazlı ürünler mi, yağlı ürünler mi?

  Yağ oranı fazla olan ürünlerin nemlendirme etkisi daha fazla oluyor. Ancak insanlar yağlı görüntüyü ve yağlılık hissini sevmedikleri için su ağırlıklı olan ürünleri daha çok tercih ediyor. Yüz için genelde gündüz su bazlı, gece yağ bazlı ürünler tercih ediliyor. Özellikle yüzde, bunlara ek olarak özel amaçlar için daha etkin, farklı maddeler de eklenebiliyor.

   

  Suya dikkat!

  Derinin yumuşak, elastik, parlak ve canlı görünümünün korunması su içeriğinin yüzde 10’un üzerinde olmasına bağlı. Ciltteki su oranı bunun altına düştüğü durumlarda ise deri kuruluğu ortaya çıkıyor. Özellikle son yıllarda temizlik konusundaki yanlış bilinçlenme ise deride su kaybına neden oluyor. Prof. Dr. Ertuğrul H. Aydemir, “Sosyal kaygılarla her gün, bazen günde iki kez yıkanmak, güçlü lipid çözücülerle elleri defalarca yıkamak derinin doğal koruyucularını bozuyor ve deride su kaybına neden olarak kuruluğu artırıyor. Bunu önlemek için hastalık halindeki takıntılı temizlikten vazgeçmeliyiz” diyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz