Cildinizi genç & sağlıklı tutmanız için ipuçları

sinan-ibis
Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

Uzm. Dr. Sinan İBİŞYaşınızı en iyi cildiniz tanımlıyor… Cildinizin gençliğini ve sağlığını koruyabilmeniz için ise güzellik rutininize ekleyebileceğiniz birkaç basit adım yeterli oluyor.

Birkaç beyaz saç teliniz varsa saç boyası ile kapatabilirsiniz ama cildiniz yaşlanma belirtileri göstermeye başladığında tekrar genç görünmesi o kadar kolay olmuyor. Cildiniz vücudunuzdaki en geniş organ ve onu sağlıklı tutmanız en az kalbinizi, akciğerlerinizi sağlıklı tutmanız kadar önem taşıyor. Cildinizi sağlıklı tutmak için yapacağınız her şey zaten onu genç tutmanızı da sağlıyor. Güneşin cildin en kötü düşmanı olduğunu artık biliyorsunuz. Güneşlendiğinizde hücrelerinize hasar veriyorsunuz. Cildiniz onların yerine yenilerini koyabilmek için yeni hücreler oluşturuyor ve bu süreç her tekrarlandığında cildiniz biraz daha yorgun düşüyor. UV ışınları aynı zamanda cilt kanseri riskine sebep oluyor. Cildinizi tamamen korumanızın tek yolu her gün güneş koruyucusu kullanmaktan geçiyor. Çok yüksek koruma faktörlü ürünler cildinizin güneşten daha iyi korunduğu anlamına gelmiyor. Yüzünüzü güneşten korumak için şapka veya güneş koruyucusu takmanız da gerekiyor.

Sigara içmek cildi solduruyor
Akciğer kanserine, sararan dişlere ve berbat bir kokuya sebep olmasının yanında sigara aynı zamanda cildinizin erken yaşlanmasına da sebep oluyor. Sigara içmek cildinizi besin maddeleri ve oksijenden mahrum bırakıyor, cildin kolajen ve elastin kaynaklarını tahrip ediyor. Sigara içen bir kişinin cildi kuruyor, nem kaybı sebebiyle kırışıklıklar oluşmaya başlıyor ve cilt, esnekliğini kaybediyor. Sigara içmek aynı zamanda cildinizin solgun ve gri renkli görünmesine sebep oluyor. Cildinizde kırışıklıklar oluşmasını önlemenizin bir yolu da içerden nemlenmesini sağlamak… Bol su içmek cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlıyor ve kırışıklık oluşumunu azaltıyor. Cilt sağlıklı kalabilmek için fazla oksijene de ihtiyaç duyuyor. Ekstra oksijen için en iyi yol ise egzersiz yapmak… Düzenli şekilde aerobik egzersiz yaparak ve akciğerlerinizi olabildiğince fazla oksijenle doldurarak cildinizin görünümünü iyileştirebilirsiniz. Devamı diğer sayfada

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here