Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt BakımıCilt orucu (Skin fasting) nedir? Cilt orucu faydaları nelerdir?

  Cilt orucu (Skin fasting) nedir? Cilt orucu faydaları nelerdir?

  -

  Uzun süren bakım rutinlerini ve cildi fazla ürüne maruz bırakma artık geçmişte kalıyor. Skin fasting yani cilt orucu sayesinde daha az ürünle bakım rutini yapmak mümkün.

  Hazırlayan: İrem Naz Güvel

  CİLT ORUCU NEDİR?

  Cildimize iyi geleceğini düşünüp yeni çıkan cilt ürünlerini deniyoruz ve bu denemeler arttıkça bakım rutinimizde kullandığımız ürünlerin sayısı da artıyor. “Ürünlerde aşırıya mı kaçıyoruz? Az ürünle de bakım yapılabilir mi?” düşünceleri aklımızdan geçerken cilt orucu yardıma yetişiyor. Cilt orucunun ardındaki fikir, cildin her gün maruz kaldığı sayısız üründen sonra bir mola vermek, kendini sıfırlamasına ve yeniden dengelemesine izin vermekten geliyor. Buna göre daha az ürün kullanarak cildin doğal işlevlerini yeniden kazanmasına, nefes almasına, dinlenmesine yardımcı olup sivilcelere veya diğer cilt sorunlarına neden olan ürünleri tespit etmenin iyi bir yolu olabilir.

  Az ürün, çok verim

  Cilt orucu, cilt bakım ürünlerinin tamamen ortadan kalkması anlamına gelmiyor. Bu dönemde cildinizin nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Cildinizde neyin eksik olduğunu veya neyin çok fazla olduğunu keşfederek mevcut ürünlerinizin gerçekten işinize yarayıp yaramadığını test etmenin harika bir yolu. Ayrıca bu sürede rutininizi minimumda tutmak için temizleyici ve nemlendiriciye ihtiyaç var. Tüm ürünleri ortadan kaldırmak cilde zarar verebilir. Bu ihtimale karşı temizleyiciler ve güneş kremi bu süreçte bırakılmaması gereken ürünlerin başında geliyor.

  CİLT ORUCUNUN AVANTAJLARI

  • Güçlü cilt bariyeri

  Cilt bariyeri nemi korumaya, pH seviyesini düzenlemeye ve dış saldırganlara karşı cildi korumaya yardımcı oluyor. Cilt orucu sırasında belirli ürünlerin azaltılması bu bariyerin güçlenmesini ve en iyi şekilde çalışmasını sağlayabilir.

  - Advertisement -
  • Hassasiyeti azaltma

  Hassas cilde sahip olanlar, daha az ürün kullanarak cilt hassasiyetlerinin azaldığını gözlemleyebilir. Potansiyel tahriş edici içerikleri rutinden çıkararak cildin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

  • Fazla üründen kurtulma

  Çok adımlı cilt bakımı rutinlerinin artmasıyla birlikte çok fazla ürünün kullanılması cildin
  dengesini bozup tıkanıklık ve sivilceye yol açabilir. Cilt orucuyla bu reaksiyonlar minimum düzeye indirilebilir.

  Dezavantajlar

  • Kuruluk

  Cilt tipinize ve bulunduğunuz ortama bağlı olarak cilt bakım rutininizi basitleştirmek kulağa iyi gelse de kuruluğa neden olabilir. Cildiniz nemlendirilmezse nem bariyeri olumsuz etkilenebilir.

  • Tahriş riski

  Cilt orucunda bazı cilt bakım ürünlerini aniden kullanmayı bırakmak, hassas ciltlilerde tahrişe veya olumsuz reaksiyonlara neden olabilir.

  KİMLER KULLANMALI?

  Kuru cilde sahip olanlar, yağlı ve akneye yatkın ciltlilere göre cilt orucundan daha çok fayda sağlayabilir. Egzama, akne ve bunun gibi birtakım cilt sorunları olanların da cilt orucu yaparken dikkatli olmalarında yarar var.

  Bakım rutininde mutlaka yer alması gerekenler:

  Celenes by Sweden Thermal tonik 109 TL

  Watsons temizleme suyu 199,90 TL

  Watsons temizleme suyu 199,90 TL

  Kiehl’s alkolsüz tonik 1.650 TL

  Beauty&More aydınlatıcı & leke karşıtı serum 1.157 TL

  Shiseido yaşlanma karşıtı serum 4.500 TL

  Polaar nemlendirici krem 1.180 TL

  Nars nemlendirici 2.145 TL

  Ducray güneş koruyucu 589 TL

  Supergoop güneş koruyucu losyon 1.559 TL  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz