Ana Sayfa Koronavirüs Çin’de koronavirüs vaka sayısı kaç? İşte koronavirüs tablosu

Çin’de koronavirüs vaka sayısı kaç? İşte koronavirüs tablosu

Dünyada koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken, Covid-19’un başlangıç noktası olan Çin’de son 24 saatte 5 yeni vaka tespit edildi. Peki, Çin’de koronavirüs günlük vaka sayısı ne kadar? Çin’de koronavirüs ölüm tablosu nasıl ilerliyor? Çin koronavirüs aşısı konusunda hangi çalışmaları yapıyor? İşte Çin koronavirüs tablosu ve grafikleri…

ÇİN KORONAVİRÜS TABLOSU (25 KASIM)  *

Çin’de 24 Kasım itibarıyla Worldometers verilerine göre toplam koronavirüs vaka sayısı 86 bin 469. Son 24 saatte 5 yeni vaka tespit edildi. Virüs nedeniyle 4,634 kişi hayatını kaybetti. 81 bin 530 kişi ise iyileşti. Ülkede Coronavirüs tedavisi görmekte olanların sayısı 305. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 6’sının durumu ciddi. Çin ana karasında son 24 saatte Covid-19 kaynaklı can kaybı olmadı. —-> ÇİN GÜNCEL KORONAVİRÜS TABLO VE GRAFİĞİ

BU AY ÇİN’DE GERÇEKLEŞEN KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

  • Çin’in, salgın nedeniyle başta Afrika ülkeleri olmak üzere 23 yoksul ülkenin toplam 2,1 milyar dolarlık borcunu ertelediği bildirildi. (22 Kasım)Çin’in liman şehri Tianjin’de bulunan Binhai bölgesinde görülen vakalar nedeniyle bölgede yaşayan 3 milyon nüfusun toplu test edilmesine başlandı. Vakaların görüldüğü, apartman kompleksi, ana okulu ve hastane karantinaya alındı. (22 Kasım)
  • Çin, Hindistan’dan alınan mürekkep balığı ambalajlarında virüs tespit edilmesinin ardından deniz ürünlerinin ithalatının askıya alındığını duyurdu. (15 Kasım)
  • Çinli ilaç şirketi Sinavoc Biotech’in geliştirdiği “CoronaVac” isimli Kovid-19 aşı adayının Brezilya’da insanlar üzerinde denenmesi geçici olarak askıya alındı. (11 Kasım)
  • Çin, dünya genelinde vaka sayılarının tekrar artışa geçmesinin ardından, Rusya, Fransa, İtalya, İngiltere, Belçika, Filipinler, Hindistan ve Bangladeş’ten, Çin vatandaşları haricinde girişlerin geçici olarak durdurulduğunu duyurdu. (7 Kasım)
  • Çinli internet girişimcileri, salgının etkisinin hissedildiği 2020 yılında ülkede serveti en çok artan kişiler oldu. (22 Ekim)
  • Çin’in doğusundaki Çingdao kentinde hafta sonunda bir hastanede yurt içi kaynaklı vakaların ortaya çıkmasının ardından tüm kentte başlatılan toplu test çalışmasında 10 milyondan fazla kişiye nükleik asit testleri yapıldığı bildirildi. (17 Ekim)
  • Çin, salgın nedeniyle ülkede vize ve oturum izni sahibi olan ancak yurt dışında bulunan yabancı ülke vatandaşlarına getirilen ülkeye giriş yasağını kaldırdığını duyurdu.(26 Eylül)
  • Çin’de burun spreyi olarak ilk kez uygulanan bir corona virüsü aşısı, insanlı deneylerin ilk aşamasından onay almayı başardı. (11 Eylül)
  • Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi salgına karşı mücadelede uluslararası iş birliğinin önemine işaret ederek, ekonominin canlandırılması ve Kovid-19’a karşı geliştirilecek aşıya herkesin erişmesi gerektiğini söyledi. (2 Eylül) 
  • Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde başlatılan kitlesel Kovid-19 testi kampanyası çerçevesinde bugün 120 binden fazla kişiye test yapıldı. (2 Eylül)

ÇİN KORONAVİRÜS TOPLAM VAKA SAYISI *

çin koronavirüs

ÇİN KORONAVİRÜS TOPLAM ÖLÜM GRAFİĞİ *

ÇİN RAKAMLARI GİZLİYOR MU? *

Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi Direktörü Muhammet Mustafa Aydoğan, dünya basınında sık gündeme gelen Çin hükümetinin salgın rakamlarını gizlediğine dair haberlerin altında iki ana nedenin yattığını belirterek, bunlardan birinin Çin’in Batı demokrasilerine kıyasla daha kapalı bir siyasi yapıya sahip olması, diğerinin ise ABD’nin İtalya ve İspanya örneklerinden hareketle Çin’in rakamları gizlediğine dair açıklamaları olduğunu kaydetti.

İKİ ÜLKEDEN DAHA ÇİN’E ‘ŞEFFAFLIK’ SUÇLAMASI *

ABD’nin ardından Almanya da dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs’ün (Covid-19) ilk ortaya çıktığı Çin’den açıklama istedi.
 
Almanya Kalkınma Bakanı Gerd Müller, Çin yönetiminin koronavirüs salgınının nasıl başladığına dair bilgileri şeffaf bir şekilde paylaşması gerektiğini söyledi.
 
Müller, “Çinliler, dünya çapındaki bu krizle ilgili olarak tamamen şeffaf olmak zorunda. Özellikle de virüsün ortaya çıkışı hakkında” dedi.
 
AVUSTURYA’DAN SORUŞTURMA ÇAĞRISI
 
Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne de, salgının Çin’de ortaya çıkışıyla ilgili soruşturma talebinde bulundu.
 
“Koronavirüsle ilgili konular, bağımsız bir araştırma gerektiren konular ve ben bunu yapmamızın önemli olduğunu düşünüyorum” diyen Bakan Payne, ülkesi Avustralya’nın bu konuda ısrarcı olacağını ancak Çin’in şeffaflığı konusunda endişeli olduğunu ifade etti.

TEMMUZ’DAN BERİ AŞI YAPILIYOR *

Çin’de üst düzey bir sağlık yetkilisi, yüksek riskli işlerde çalışanlara Temmuz ayından bu yana koronavirüs aşısı yapıldığını açıkladı.

Ulusal Sağlık Komisyonu bilim ve teknoloji merkezi başkanı Zheng Zhongei, Pazar günü devlet televizyonu CCTV’ye yaptığı açıklamada, sağlık çalışanları ve sınırlarda görev yapanlar dahil olmak üzere hükümetin belli sektörlerde çalışanlara Sars-Cov-2 aşısının “acil kullanımı” için yetki verdiğini kaydetti.

220 MİLYON DOZLUK AŞI ÜRETİM TESİSİ KURULDU *

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Operasyon İzleme ve Koordinasyon Bürosu müdürü Huang Libin, 23 Temmuz’da düzenlenen basın toplantısında, ülke çapında 13 firmanın yeni tip koronavirüs aşısı üretimi gerçekleştirdiğini belirtti. Sinopharm, Beijing ve Wuhan’da yıllık 220 milyon dozluk üretim kapasitesine sahip iki aşı üretim hattı kurdu. Cansino’nun başkanı Yu Xuefeng, şirketinin fabrika inşaatını hızlandırdığını ve tamamlandıktan sonra yıllık 200 milyon doz üretim kapasitesine sahip olmasının beklendiğini söyledi.

BÖCEK HÜCRELERİNDEN ÜRETİLEN COVİD-19 AŞISININ TESTLERİ BAŞLADI

Çin, böcek hücrelerinin kullanılmasıyla üretilen yeni bir Covid-19 aşısı adayı için insan denemelerini onayladı. Aşı geliştiricisi olan Sichuan Üniversitesi Batı Çin Hastanesi, rekombinant protein aşı için Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi’nden klinik araştırma izni aldıklarını açıkladı. Hastane araştırmacılarına göre, insanlar üzerindeki böcek hücrelerinde yetiştirilen Çin’in ilk Covid-19 aşısı adayı olacak. Aşı, Covid-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’nin ana proteinindeki belirli alanlara karşı antikorları tetiklemek üzere tasarlandı.

ABD’DEN ÇİN’E SUÇLAMA *

Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde dile getirdiği gibi Koronavirüs’ün insan yapımı olduğunu yarasa veya hayvan pazarından kaynaklanmadığını ortaya koyan kanıtlara sahip olduklarını aktardı. Pompeo, “Şu ana kadar birçok uzman bu virüsün insan yapımı olduğunu düşünüyor. Buna inanmamak için hiçbir neden yok’’ ifadelerini kullandı. Pompeo, konuşmasının devamında Çin’i salgın konusunda dünyayı bilgilendirmedikleri konusunda suçladı.

İLGİLİ İÇERİKLER

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı kaç? Almanya grafikleri…

ABD’de koronavirüs vaka sayısı kaç? Amerika grafikleri…

İtalya’da koronavirüs salgınında son durum ne?

Canlı Koronavirüs (Corona Virüs) Haritasında ülke ülke son durum

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here