Ana Sayfa Koronavirüs Çin’de neler oluyor? ‘Sıfır’ Covid-19 vakasında ikinci gün

Çin’de neler oluyor? ‘Sıfır’ Covid-19 vakasında ikinci gün

Çin’den dünyaya yayılan Corona Virüs salgınında gelen rakamlar herkesi şaşırtıyor. Avrupa’da günlük bildirilen Covid-19 vaka ve ölüm sayısı Çin’i geçti. Çin’in ana kesiminde son iki gündür lokal vaka tespit edilmediği ve yeni ortaya çıkan vakaların hepsinin yurt dışından geldiği açıklandı. Peki Çin’de neler oluyor? Wuhan Covid-19 mücadelesini nasıl kazandı? Hastaneler nasıl önlemler aldı? Salgının merkezi nasıl Avrupa’ya kaydı? İşte Çin’de yaşananlar…

ÇİN’DE NELER OLUYOR? RAKAMLAR NE SÖYLÜYOR?

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ana kesimde dün tespit edilen 39 yeni vakanın tamamı yurt dışından geldi. Yurt dışından gelenler arasında virüs taşıdığı tespit edilenlerin sayısı dün gece itibarıyla 228’e çıktı. Öte yandan, salgın nedeniyle Çin’de dün 3 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca, şüpheli vaka sayısı 31 arttı ve 730 kişi daha tedavilerinin ardından taburcu edildi.
 
Çin genelindeki Covid-19 vakaları toplamda 80 bin 967’ye yükseldi. Tedavilerinin ardından taburcu edilenlerin sayısı ise toplamda 71 bin 150’ye ve can kaybı 3 bin 248’e ulaştı. Hastalarla yakın temas kurdukları gerekçesiyle 8 bin 989 kişinin müşahede altında tutulduğu aktarıldı. Öte yandan, Covid-19 vakaları Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 208, Makao Özel İdari Bölgesi’nde 17 ve Taiwan’da 108 olarak belirlendi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ SEKRETERİ: ŞAŞIRTICI BİR BAŞARI

Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus dün, Cenevre’”Şu anda dünya genelinde tespit edilen vaka sayısı 200 bini aştı, salgından dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı da 8 bini geçmiş durumda. Ancak Çin’de ilk kez yeni lokal vakanın olmadığı rapor edildi. Bu şaşırtıcı bir başarı” ifadelerini kullandı.
 
Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün 68 ülkeye kişisel koruyucu ekipman gönderdiğini ve 120 ülkeye de 1 milyon 500 bin test kiti yolladığını hatırlattı. Şu anda test kitlerine ve kişisel koruyucu ekipmana büyük ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Ghebreyesus, gelecekte malzeme kıtlığının yine tehdit oluşturacağını ve özel işletmelerden destek almak için çalıştıklarını kaydetti.

KALP HASTALARI KORONAVİRÜS’TEN NASIL KORUNMALI?


 
Ghebreyesus, “Yüzde 70’ten fazla ülkenin bir Covid-19 ulusal hazırlık ve müdahale planı, yüzde 89’unun laboratuvar test kapasitesi, yüzde 70’ten fazlasının Covid-19 için olay bazlı takip sistemi ve yüzde 68’inin de çok sektörlü bir ortak koordinasyon mekanizması var. Bu tabii ki yeterli değil. Ama tüm ülkelerin, vakaları olsun olmasın hazır olmaları beklentisindeyiz” diye konuştu.
 
Yeni koronavirüs gen diziliminin Çin tarafından paylaşılmasından yalnızca 60 gün sonra ilk aşı denemesinin de başladığına vurgu yapan Ghebreyesus, aşının ilk gönüllüde denendiğini ve bunun eşi görülmemiş bir bilimsel başarı olduğunu kaydetti.

MASKE NASIL TAKILIR? KİMLER MASKE KULLANMALI?

WUHAN COVİD-19 MÜCADELESİNİ NASIL KAZANDI?

Çin’in Hubei eyaletindeki koronavirüs salgınının merkez üssü Wuhan’da, yeni Covid-19 vakaları tek rakama düştü ve sadece dört hafta cuma günü rapor edildi. Son veriler, Wuhan’da toplam vakaların yüzde 70’inden fazlasını oluşturan 36 binden fazla hastanın iyileştiğini gösteriyor. Wuhan şehri her geçen gün toparlanma yolunda ilerliyor. Daha fazla hasta, hastaneden taburcu edildiği için şehirdeki 14 geçici hastanenin tamamı bu hafta kapatıldı.
 
Kamu tesislerinden dönüştürülen bu hastaneler, hafif semptomları olan hastalar için zamanında tedavi sağladı ve 12 binden fazla hasta bu hastanelerde tedavi gördü.
Ulusal tıbbi kaynakların hızlı şekilde harekete geçirilmesi salgının kontrol altına alınmasında anahtar rol oynadı.

SALGININ MERKEZİ ARTIK AVRUPA

Avrupa’da günlük bildirilen Covid-19 vaka ve ölüm sayısının Çin’i geçtiğine dikkati çeken Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Çin hariç dünyanın geri kalanından bildirilen daha fazla vaka ve ölüm sayılarıyla Avrupa artık Kovid-19 pandemisinin merkez üssü haline geldi.” dedi.

Ghebreyesus, dünya genelinde 123 ülke ve bölgeden 132 bin Covid-19 vakasının bildirildiğini belirterek, “5 bin kişinin hayatını kaybetmesi bir dönüm noktasıdır.” diye konuştu.

DSÖ Genel Direktörü ayrıca, Covid-19’un en yaygın olarak görüldüğü ülkelere bakarak, “Bizde böyle olmayacak” diyen ülkelerin “ölümcül bir hata yaptığını” ve Covid-19 pandemisinin her ülkede patlak verebileceğini söyledi.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here