Diğer
  Ana SayfaHaberVuhan'daki Türkleri getiren uçak Ankara'ya indi

  Vuhan’daki Türkleri getiren uçak Ankara’ya indi

  -

  Dünyayı alarma geçiren Corona Virüs salgınının ardından Çin’in Vuhan kentindeki Türk vatandaşları Ankara’ya getirildi.

  Sağlık Bakanlığınca planlanan tahliye operasyonu kapsamında enfeksiyon uzmanlarının da yer aldığı Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400M tipi uçak dün Çin’in Vuhan kentine hareket etmişti.

  Kargo uçağı bugün akşam saatlerinde Ankara’daki Etimesgut Askeri Havalimanı ulaştı. Uçaktaki 32’si  Türk 42 yolcu ile mürettebat, teknik ekip ve sağlık personeli Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne götürülecek ve 14 gün boyunca kontrol altında tutulacak. 

  BAKAN FAHRETTİN KOCA: YOLCULARDA HASTALIK ŞÜPHESİ YOK

  - Advertisement -

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Aileleriyle birlikte 32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan, 1 Arnavutluk vatandaşı olmak üzere 42 kişi Türkiye’ye getirildi. Yolcularımızın hiçbirisinde, yolda dahil olmak üzere, hastalık belirtisi, herhangi bir şüphe yok. Devletimizin güçlü olduğunun, dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmayacağımızın altını çizmek istiyorum.” 

  GÜN İÇİNDE NELER OLDU?

  Yeni tipi Corona Virüs salgını nedeniyle Çin’in Vuhan kentindeki Türk vatandaşlarının tahliyesini yapan TSK’ya ait dev kargo uçağı Moğolistan’da yakıt ikmalinin ardından Türkiye’ye doğru yola çıkmıştı.

  GÖSTERGELER NORMAL SEVİYEDE

  Ulanbator’da yakıt ikmali yapan uçaktaki sağlık personeli tarafından 42 kişinin ateşleri ve oksijen seviyeleri ölçüldü, göstergelerin normal seviyede olduğu duyuruldu.

  Uçakta Türk vatandaşlarının yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan ve Arnavutluk vatandaşları da yer alıyor. Milli Savunma Bakanlığı, uçağın twitter hesabından Ulan Batur’da uçağın iniş yaptığı havaalanının fotoğraflarını paylaştı.

  ARINDIRMA İŞLEMİ YAPILACAK

  Milli Savunma Bakanlığı’nın twitter hesabından paylaşılan bir diğer mesajda ise “Vuhan/Çin’den havalanarak Ankara’ya intikali süren uçağımız ve içerisindeki malzemeler, Etimesgut’ta Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın KBRN uzmanlarınca arındırma işlemine tabi tutulacak. Bu kapsamda gerekli hazırlıklara başlandı” denildi.

  SAĞLIK BAKANI: TÜRKİYE’DE TANI KOYULAN HASTA YOK

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Şubat saat 09.30 itibarıyla dünya genelinde 26 ülkede toplam 11 bin 791 vaka görüldüğünü, bu sayının yüzde 99’unun Çin’de olduğunu söyledi.

  Bakan Fahrettin Koca şu bilgileri paylaştı:

  -Bugüne kadar farklı illerden bildirilen 88 şüpheli kişiden numune analiz edildi. Şu ana kadar Türkiye’de koronavirüs tanısı alan hasta olmadı.

  -Şu ana kadar toplam 13 bin yolcu tarandı, herhangi şüpheli bir yolcuya rastlanmadı.

  42 KİŞİDE HASTALIK BELİRTİSİ YOK

  Sağlık Bakanı Koca, Çin’in Vuhan kentinden getirilen 42 kişinin hiçbirinde hastalık belirtisi olmadığını bildirdi. 

  GELENLER TEK KİŞİLİK ODALARDA TAKİP EDİLECEK

  Koca, Çin’den gelen uçağın saat 20.00 civarında Ankara’ya inmesinin planlandığını, uçaktakilerin Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledileceğini söyledi. Sağlık Bakanı Koca, gelenlerin 14 gün süreyle, tek kişilik odalarda takip edileceğini kaydetti.

  Corona Virüs’le ilgili farklı iddia… Balık pazarından yayılmamış olabilir mi?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz