Çin’den ilaç açıklaması: Favipiravir iyileşme sürecini 4 güne indiriyor

Çin, 2014 yılından bu yana Japon eczanelerinde bulunan Favipiravir adlı ilacın Corona Virüs’te iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiğini söylemişti. Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Zhang Xinmin ilacın etkinliğinin kanıtlandığını söylemiş ve Favipiravir’le ilgili durum Çin’in Ankara büyükelçiliği tarafından paylaşılmıştı. Peki, Favipiravir nedir? Çin’in açıklaması ne?

Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi başkanı Zhang Xinmin, “Shenzhen’de 80 hastayı kapsayan bir klinik araştırma yapıldı” diyor. İlacın hafif ve düzenli seyreden vakalar için iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirebileceği iddia ediliyor.

Açıklamaya göre ilaç hafif ve düzenli vakalar için iyileşme süresini 11 günden 4 güne kısaltabilir. Wuhan’daki bir başka deneme ise ilacın ateş süresini ortalama 4.2 günden 2.5 güne kısaltabileceğini söylüyor.

İlacın 2014 yılından bu yana Japon eczanelerinde olduğu; belirgin bir yan etkisinin olmadığı açıklandı.  Toplantıda haftalar önce umutla bahsedilen ancak şimdi bazı yan etkilere sahip olduğu belirlenen diğer ilaçların denemeleri için bilgi verilmedi.

Fujifilm Grubu’nun bir şirketi olan Toyama Chemical Co. Ltd. tarafından grip ilacı olarak geliştirilen Favipiravir tabletin, daha önce Ebola virüsüne karşı etki gösterdiği haberleri gündeme gelmişti.

Reuters’ın haberine göre Favipiravir olarak da bilinen Avigan, Fujifilm’in bir yan kuruluşu tarafından üretiliyor. İlaç 2014 yılında Japonya’da kullanım için onaylandı.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here