Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsÇinli doktorlardan uyarı: Hafif ve ağır hastalar ayrı tedavi edilmeli

  Çinli doktorlardan uyarı: Hafif ve ağır hastalar ayrı tedavi edilmeli

  -

  Çinli tıp uzmanları, yeni koronavirüs hastalığının (COVID-19) farklı semptomları olan hastaları tedavi etmek için farklı terapiler kullanılması gerektiğini söyledi.

  Pekin Üniversitesi Birinci Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Dr. Wang Guiqiang, “Hafif semptomları olan hastalar, merkezi karantinaya tabi tutulmalı, hayati belirtileri izlenmeli ve semptomları kötüleşirse belirlenen hastanelere aktarılmalıdır” önerisinde bulundu.
   
  Ciddi ve kritik hastaların ise özel olarak belirlenmiş ve tüm alt yapısı hazır hastanelerde tedavi altına alınması gerektiğini belirten Dr. Wang, “Çünkü bu hastalar arasındaki ölüm oranı nispeten yüksek ve hastalık da hızla ilerliyor” dedi.

  FARKLI TESİSLERDE TEDAVİ EDİLMELİLER

  Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, “Farklı semptomları olan hastalar, farklı tesislerde tedavi edilmelidir” diyen Dr. Wang, “Aksi takdirde, hastane yatakları ve tıbbi kaynakların çoğu hafif vakalar tarafından kullanılacak, proaktif tedaviye daha fazla ihtiyaç duyan ciddi ve kritik vakaları gözetimsiz bırakacaktır. Bu, daha yüksek ölüm oranına yol açacaktır” uyarısında bulundu.

  “OKSİJEN TEDAVİSİ TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL”

  Durumu ağır olan hastalar için oksijen tedavisi, solunum desteği ve hayati organların bakımı da dahil olmak üzere kapsamlı tedavilerin kullanımının altını çizen Dr. Wang, “Her COVID-19 hastasına oksijen tedavisi uygulanmalı ve ciddi vakaların tedavisi için solunum desteği çok önemli. Bunun yanı sıra hastalığın seyrine göre farklı solunum cihazlarının kullanılması gerekiyor” dedi.

  CORONA VİRÜS GIDA YOLUYLA BULAŞIR MI?

  - Advertisement -

  ‘HAYATİ ORGANLARA ÖZEN GÖSTERİLMELİ’
   
  Bir kişinin ciddi bir şekilde hastalanması durumunda oksijen tedavisinin tek başına yeterli olmadığını belirten Dr. Wang, hastanın hava yolunun balgamdan arındırılması ve ventilatör kullanılması gerektiğini belirtti. Wang ayrıca, birçok hastanın hipoksemi nedeniyle ölümcül hale gelen altta yatan sağlık koşullarından öldüğü göz önüne alındığında, COVID-19’u tedavi ederken hayati organlara özen gösterilmesi gerektiğini de vurguladı.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz