Diğer
  Ana SayfaİlişkiCinsel baskı ve cinsel korkular nelerdir? Nasıl önlenebilirler?

  Cinsel baskı ve cinsel korkular nelerdir? Nasıl önlenebilirler?

  -

  Cinsellik hayatın zevk veren bir alanı olarak değerlendirilebilir. Ancak cinsellikle ilgili hissedilen baskı ve korkular, kişinin yaşamını ve özellikle de cinsel yaşamını oldukça etkiler. Cinsel baskı ve korkuların nedenleri kişinin çevreden edindiği bazen doğru bazen yanlış bilgilerdir. Bu bilgilerin bazısı tamamen yanlıştır. Bazısı ise kişinin yaşadığı; ancak bugün, tedavilerle ortadan kaldırılabilen sorunlardır. Peki, cinsel korkular nelerdir? Cinsel baskılar nelerdir ve nasıl oluşur? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney konu hakkında bilgiler verdi.

  cinsel korkular

  Cinsellik hayatın zevk veren bir alanı olarak değerlendirilebilir. Ancak cinsellikle ilgili hissedilen baskı ve korkular, kişinin yaşamını ve özellikle de cinsel yaşamını oldukça etkiler. Cinsel baskı ve korkuların nedenleri kişinin çevreden edindiği bazen doğru bazen yanlış bilgilerdir. Bu bilgilerin bazısı tamamen yanlıştır. Bazısı ise kişinin yaşadığı; ancak bugün, tedavilerle ortadan kaldırılabilen sorunlardır.

  CİNSEL KORKULAR VE CİNSEL BASKILAR NELERDİR?

  • İlk gece korkusu
  • Penis büyüklüğü
  • Sertleşme problemleri
  • Cinsellik konuşma korkusu
  • Kadının cinselliği başlatması
  • Cinsellikle ilgili aşağılamalar veya aşırı sert eleştiriler
  • Bedenini beğenmeme
  • Çocuk yapma baskısı
  • Hastalıklar ve cinsellik
  • Ayıp ayıp..
  • Bu yaştan sonra cinsellik mi olur?

  İLK GECE KORKUSU

  Birçok kişinin cinsellikle ilgili bilgi kaynağı, arkadaşları ve çevresidir. Kadınlar ilk cinsel birleşmede; kanamanın şiddetli olacağı ve durdurulmasının zor olacağı, cinsel birleşme sonucu aşırı bir ağrı olacağı ve üç gün oturamayacağı, cinsel birleşme esnasında kenetlenme olabileceği bu nedenle doktora gitmek durumunda kalınabileceğini duyarlar. Bu korkular nedeniyle cinsel birleşmeden kaçınırlar. Oysaki bunların tamamı yanlış bilgilerdir. Bu kişilerde Vajinusmus (birleşememe)sorunu ortaya çıkabilir.

  PENİS BÜYÜKLÜĞÜ

  Bazı erkekler kendi penislerinin ya çok küçük ya da olduğundan daha büyük olduğunu düşünerek cinsellikten kaçınabilirler. Böyle durumlarda bir Üroloji uzmanına başvurarak durum hakkında bilgi edinebilirler.

  - Advertisement -

  SERTLEŞME PROBLEMLERİ

  Erkeklerin bazısı bir kez sertleşme sorunu yaşadıklarında bunun kalıcı olabileceğini düşünerek ve hatta erkekliğinin bittiğini düşünerek cinsellikten uzaklaşabilirler. Böyle bir sorun
  yaşandığında, bir cinsel terapiste giderek tedavi olabilirler. Bunun tedavisi mümkündür.

  CİNSELLİK KONUŞMA KORKUSU

  Çiftlerin birçoğu uzun yıllar birlikte olmalarına rağmen cinsellik esnasında istediklerini ya da istemediklerini ifade etmek konusunda oldukça zorlanırlar. Toplumda cinselliği konuşmanın ayıp sayılacağı hatta kadınların bu konuda konuşmalarının başka anlamlara çekilebileceği ile ilgili korkuları olabilir. Bu sorun ileride cinsel isteksizliğe neden olabilir.

  KADININ CİNSELLİĞİ BAŞLATMASI

  Birçok kadın cinsel isteği olduğu halde; karşı tarafın kendini aşırı istekli, hafif kadın olarak değerlendirebileceği korkusuyla cinselliği başlatmaktan korkarlar.

  CİNSELLİKLE İLGİLİ AŞAĞILAMALAR VEYA AŞIRI SERT ELEŞTİRİLER

  Çiftlerden birisi cinsellikte aşırı eleştirel davranırsa diğerinin kendine güveni sarsılabilir. Her cinsel ilişki sırasında bir baskı hisseder ve sonunda korkuları gelişir. Bunların sonucu olarak cinsellikte baskı oluşur.

  BEDENİNİ BEĞENMEME

  Bedenini beğenmeyen ve bu konuda korku yaşayan kişiler cinsellikten uzaklaşabilirler. Bir kısmı ise aşırı karanlık ortam dışında cinsellik yaşayamazlar.

  ÇOCUK YAPMA BASKISI

  Çiftin uğraşıları soncunda çocuklarının olmaması onları baskı altında bırakır. Cinselliklerinin temel nedeni çocuk haline gelir. Bir süre sonra cinsellik zevk alınan bir alan olmaktan çıkar. Mecburi bir iş haline dönüşür. Sonuçta çift cinsellikten uzaklaşır.

  HASTALIKLAR VE CİNSELLİK

  Kişiler yaşın ilerlemesi ve bazı kronik hastalıklar (tansiyon, kalp, şeker hastalıkları) sonucu cinsellikten uzaklaşabilirler. Cinselliğin bu hastalıkları artırabileceği ile ilgili, yanlış bir korku yaşamalarına sebep olabilir.

  AYIP AYIP…

  Çocukların ve gençlerin cinsellikle ilgili soru sormaları veya konuşmaları ayıp olarak değerlendirilir. Hatta bazı aileler ciddi bir tepki verebilirler. Oysaki; onlarla bunu anlayabilecekleri ölçüde konuşmak ve bilgilendirmek gerekir. Bu bilgi isteğini aile karşılamazsa yanlış bir yerden eksik ya da hatalı bilgi edinebilir. Bu konular, gençlerde ve çocuklarda baskı oluşturur. Yetişkin olduklarında bu baskı hissi nedeniyle cinsellikten soğuyabilirler.

  BU YAŞTAN SONRA CİNSELLİK Mİ OLUR?

  Yaşlılığın ve menapozun cinselliği engellediğine dair yanlış bir bilgi vardır. Hatta bu nedenle bazı insanlar yaşlanmaktan korkar. Belki yaşlılıkla birlikte cinsellik yaşama sıklığı azalır ancak cinsel istek hiçbir zaman azalmaz.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz