Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsCinsel ilişki ile koronavirüs bulaşır mı? Tartışılan soru!

  Cinsel ilişki ile koronavirüs bulaşır mı? Tartışılan soru!

  -

  Koronavirüs’ün birçok bulaşma yolu bulunuyor. Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri de, cinsel ilişki ile koronavirüs bulaşır mı bulaşmaz mı? Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş, konu hakkında yapılan araştırmaları anlattı ve cinsel ilişki ile koronavirüs bulaşır mı bulaşmaz mı? yanıt verdi.

  CİNSEL İLİŞKİ İLE KORONAVİRÜS BULAŞIR MI?

  Koronavirüsün cinsel yolla bulaşabilme ihtimali olduğunu söyleyen Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş, bu konu hakkında yapılan bilimsel açıklamalarla koronavirüsün cinsel ilişki ile nasıl bulaşacağını açıkladı.

  Bir yılı aşan bir zamandan beri tüm dünya koronavirüs etkisi ile çalkalanmakta. Hasta ve ölüm sayıları azalmak yerine giderek artmakta ve insanoğlu için tehdit devam etmektedir. Başta solunum sistemi ve akciğerleri olumsuz etkilemektedir.  Bununla birlikte barsaklar, karaciğer, böbrekler ve sinir sistemi üzerindeki hastalık yapıcı pek çok semptom tanımlanmıştır. Bugün için sadece akciğerleri ve solunum yollarını tutan değil aynı zamanda tüm vücudu tutabilen bir hastalık olduğunu biliyoruz.

  Akciğerlerde pnömoni (zatürre) tablosu oluşturarak solunum sistemini zaman içerisinde yetmezliğe soktuğu ve bu yolla ölümlere yol açtığı pek çok yayında bildirilmişti.

  Koronavirüs akciğer yetmezliği dışında etkileri özellikle iyileşme süreci içindeki hastaların diğer organları gözlemlenerek araştırılıyordu. İyileşen hastalarda başka organlarda hasar bırakıp bırakmadığı yeni bir araştırma konusu olarak akademik alanın ilgisini çekmektedir.

  - Advertisement -

  MENİYE VİRÜS GEÇİYOR MU?

  Son günlerde bu ilgi alanlarından biri de meniye (ejekülat sıvısına) bu virüsün geçip geçmediğidir. Geçtiğimiz haftalarda vakaların ilk görüldüğü Çin’den bununla ilgili ilk makale yayınlandı. Hastalığı kaptıktan sonra iyileşen hastaların meni sıvılarında virüsün izole edilemediğini bildirdiler.

  BU DURUM ÜÇ AÇIDAN ÖNEMLİDİR:

  • Cinsel ilişki ile hastalığın bulaşıp bulaşmayacağının anlaşılması
  • Virüs bulaşan spermler ile normal cinsel birliktelik sonucu gebe kalınıp kalınamayacağı
  • Virüs bulaşan spermlerin tüp bebek işlemleri sırasında yeni gebelik elde etmede kullanılıp kullanılamayacağı

  Bu konu ile ilgili bilimsel veriler geldikçe tartışma da giderek büyümeye başladı. Zira bugüne kadar bulunmuyor diyenler olsa da son dönemde tam tersini bildiren bilimsel çalışmalarda artış oldu.  

  cinsel ilişkiden koronavirüs bulaşır mı?

  SEMEN (MENİ) SIVISINDA VİRÜS VAR!

  Önemli bilimsel dergilerden birinde Diangeng Li ve arkadaşları tarafından kaleme alınan yeni bir makale yayınlandı. Makale yine vakaların ilk olarak başladığı Çin bölgesinden geliyordu.

  26 Ocak – 26 Şubat 2020 tarihleri arasında Shangqiu Municipal Hospital’de 38 hasta çalışmaya dahil edilmiş ve covid-19 pozitif hastalardan semen (meni) örnekleri alınmış. Bu 38 hastanın 6 tanesinde (%15) semen örneğinde virüs varlığı gösterilmiş.

  PREZERVATİF KULLANILMALI

  Genç erişkin ve cinsel aktif çağda bulunan bu hastalar için virüsün cinsel yolla da bulaşabileceğine dikkat çekilmiş ve prezervatif kullanımının hastalara önerilebileceği vurgulanmış.

  Bu çalışma aynı zamanda yepyeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oldu. Çünkü çalışmaya göre koronavirüsün az da olsa cinsel yolla bulaşabilme ihtimali mevcut ve buna göre ilave tedbirler alınması gerekmekte. Bunu takiben dünyadan farklı merkezlerden benzer bulguları paylaşan yayınlar da çıkmaya başladı.

  Semende virüs varlığının gösterilmesi ile birlikte bu durumun spermleri olumsuz etkileyebileceği tahmin edilmekte ve bu durumun yeni gebelik oluşumunu ya da tüp bebek işlemleri ile gebelik elde edilip edilemeyeceği konusunu tartışmaya açmaktadır.

  Göründüğü kadarı ile bu konu önümüzdeki günlerde daha fazla gündeme gelecek ve daha çok klinik çalışma verileri yayınlanacaktır. Hasta bazlı klinik çalışmalar dünyanın farklı noktalarından geldikçe bu belirsizlik giderek aydınlanacaktır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz