Diğer
  Ana SayfaSağlıkCinselliğimize yön verenler aslında Seks hormonları ve sıvılar

  Cinselliğimize yön verenler aslında Seks hormonları ve sıvılar

  -

  Cinsel yaşantımızdaki sorunları genel olarak psikolojik nedenlere bağlıyoruz. Aslında kadın ve erkeğe ait hormonların salgılanmasındaki düzensizlik ile seks sıvılarındaki sorunlar da eşlerin arasına kara kedi girmesine yol açabiliyor. İşte cinsel sorunlarınızın kaynağı olabilecek hormonlar ve cinsel sıvılar!

  Seks hormonları deyince akla ilk gelen östrojen ve testosteron oluyor. Bu iki hormon da cinsel yaşam üzerinde anahtar rolde. Cinsel arzularımızın ve sorunlarımızın kaynağını her ne kadar “psikolojide” arasak da aslında hormonları ve bunların yönettiği salgı bezlerinin ürünü olan cinsel sıvıları gözardı etmemeliyiz.

  Çünkü bu hormonların salgılanmasındaki herhangi bir sorun, ister doğuştan olsun, ister sonradan, cinsel hayatı çıkmazlara sokabilir. Bu, hem kadın hem erkek için geçerli. Hormonların az ya da çok salgılanmasının yanı sıra, erkeklerde boşalmadan önce salgılanan “Cowper” sıvısı ve kadınlarda “Bartholin” salgı bezlerinin ürettiği sıvı, cinsel birleşme sırasında kayganlığı sağlamaları gibi önemli bir işlev üsteniyorlar.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe ile Memorial Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Sarıca da, cinsel yaşantıdaki sorunların kaynağının “seks hormonları” veya “seks sıvıları” olabileceğini söylüyor.

  - Advertisement -

  Aşağıda, uzmanlarımızın kadınlara ve erkeklere özel hazırladığı iki testi bulacaksınız. Haberimizin devamını okumadan önce bu testleri yaparak, sorununuzun altında yatan faktörler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Elbette ki yapılacak en doğru şey böyle bir durum karşısında vakit geçirmeden doktora gitmek.

  Haberimizin devamı 2006 Haziran sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz