Cinsellik de bazen istenmez!

0

Eşinizle yatağa sadece uyumak için giriyor ya da sevgi sözcükleri yerine sessizliği yatağa taşıyorsanız, cinsel hayatınızdaki problemler ilişkinizi ele geçirmiş demektir. İlişkinizi serbest bırakmakta geç kalmamalı ve bir an önce cinselliğinizi özgürlüğe kavuşturmalısınız.

İlişkinizin ilk günlerinde yatağa kadar bekleyemez, bir bakışla kendinizi sevgilinizin kollarında bulurdunuz. Şimdilerdeyse cinsellik sadece arada bir yapılması zorunlu bir alışkanlık haline geldi. Bu hikâye size bir yerden tanıdık mı geliyor? O zaman siz de cinsel isteksizlik sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Uzun süreli ilişkilerin en büyük sorunlarından biri olan cinsel isteksizliğin birçok nedeni olabilir. Önemli olan, bu nedenleri bulmak ve sorunu çok geç olmadan ortadan kaldırmaktır.

KADINLAR NEDEN CİNSELLİKTEN KAÇAR?
Cinsel isteğin olması, hem kadında hem de erkekte bazı faktörlere bağlıdır. Bunlar; biyolojik içgüdü, kişinin kendini seksi bulması, yeterli benlik saygısı, çekici bulunan bir partnerin varlığı ve partnerle cinsellik dışındaki alanlarda da iyi ilişkidir. Ayrıca cinsellikle ilgili daha önce olumlu deneyimler yaşamış olmak da çok önemlidir. Medical Park Göztepe Hastanesi'nden Psikiyatrist Dr. Hülya Soylu bunun birçok sebebi olduğunu belirtiyor.

İLİŞKİDE UYUM VE ÇEKİCİ BULMA ÖNEMLİ
İsteksizliğin, kişiye göre değişen farklı sebepleri vardır; tıbbi, psikolojik ve farmakolojik (ilaç ya da madde kullanımına bağlı) faktörlerin bir kombinasyonudur. Kadınlarda, özellikle ilişkide anlaşmazlık varsa cinsel sorunlar da beraberinde geliyor. Kişi partnerini fiziksel olarak çekici bulmuyorsa ya da duygusal açıdan ilgisi-sevgisi azalmışsa, ona karşı arzu duymaz ve bu durum da cinsel isteğin kaybolmasına yol açabilir. Uyarılma ve orgazm evresinde, erkekten kaynaklanan özellikle erken boşalma gibi nedenler kadını cinsellikten soğutabilir.

KADINLARDA CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDENLERİ
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Dr. Suat Süphan Erşahin, konuyla ilgili bilgi verdi:
Fizyolojik ve fiziksel nedenler
Cinsel organ yapı ve fonksiyonel bozukluklar
Vajinal enfeksiyonlar
Rahim ağzı enfeksiyonu
Rahmin alınması
Hormonal faktörler
Yaşlanma, menopoz
Anti depresan ilaç kullanımı
Kronik hastalıklar için düzenli kullanılan ilaçlar
Alkol-uyuşturucu kullanımı
Şeker hastalığı
Tansiyon, kalp, karaciğer, böbrek hastalıkları
Parkinson gibi nörolojik hastalıklar
Obezite
Cinsel organ şeklini bozan travma, virütik enfeksiyonlar

Nilgün Yıldız
Haberin devamı 2010 Mart sayısında…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here