Diğer
  Ana SayfaİlişkiCinsellik de bazen istenmez!

  Cinsellik de bazen istenmez!

  -

  Eşinizle yatağa sadece uyumak için giriyor ya da sevgi sözcükleri yerine sessizliği yatağa taşıyorsanız, cinsel hayatınızdaki problemler ilişkinizi ele geçirmiş demektir. İlişkinizi serbest bırakmakta geç kalmamalı ve bir an önce cinselliğinizi özgürlüğe kavuşturmalısınız.

  İlişkinizin ilk günlerinde yatağa kadar bekleyemez, bir bakışla kendinizi sevgilinizin kollarında bulurdunuz. Şimdilerdeyse cinsellik sadece arada bir yapılması zorunlu bir alışkanlık haline geldi. Bu hikâye size bir yerden tanıdık mı geliyor? O zaman siz de cinsel isteksizlik sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Uzun süreli ilişkilerin en büyük sorunlarından biri olan cinsel isteksizliğin birçok nedeni olabilir. Önemli olan, bu nedenleri bulmak ve sorunu çok geç olmadan ortadan kaldırmaktır.

  KADINLAR NEDEN CİNSELLİKTEN KAÇAR?
  Cinsel isteğin olması, hem kadında hem de erkekte bazı faktörlere bağlıdır. Bunlar; biyolojik içgüdü, kişinin kendini seksi bulması, yeterli benlik saygısı, çekici bulunan bir partnerin varlığı ve partnerle cinsellik dışındaki alanlarda da iyi ilişkidir. Ayrıca cinsellikle ilgili daha önce olumlu deneyimler yaşamış olmak da çok önemlidir. Medical Park Göztepe Hastanesi'nden Psikiyatrist Dr. Hülya Soylu bunun birçok sebebi olduğunu belirtiyor.

  İLİŞKİDE UYUM VE ÇEKİCİ BULMA ÖNEMLİ
  İsteksizliğin, kişiye göre değişen farklı sebepleri vardır; tıbbi, psikolojik ve farmakolojik (ilaç ya da madde kullanımına bağlı) faktörlerin bir kombinasyonudur. Kadınlarda, özellikle ilişkide anlaşmazlık varsa cinsel sorunlar da beraberinde geliyor. Kişi partnerini fiziksel olarak çekici bulmuyorsa ya da duygusal açıdan ilgisi-sevgisi azalmışsa, ona karşı arzu duymaz ve bu durum da cinsel isteğin kaybolmasına yol açabilir. Uyarılma ve orgazm evresinde, erkekten kaynaklanan özellikle erken boşalma gibi nedenler kadını cinsellikten soğutabilir.

  KADINLARDA CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDENLERİ
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
  Dr. Suat Süphan Erşahin, konuyla ilgili bilgi verdi:
  Fizyolojik ve fiziksel nedenler
  Cinsel organ yapı ve fonksiyonel bozukluklar
  Vajinal enfeksiyonlar
  Rahim ağzı enfeksiyonu
  Rahmin alınması
  Hormonal faktörler
  Yaşlanma, menopoz
  Anti depresan ilaç kullanımı
  Kronik hastalıklar için düzenli kullanılan ilaçlar
  Alkol-uyuşturucu kullanımı
  Şeker hastalığı
  Tansiyon, kalp, karaciğer, böbrek hastalıkları
  Parkinson gibi nörolojik hastalıklar
  Obezite
  Cinsel organ şeklini bozan travma, virütik enfeksiyonlar

  - Advertisement -

  Nilgün Yıldız
  Haberin devamı 2010 Mart sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz