Diğer
  Ana SayfaBebekÇocuğunuzu güldüren, sizi kızdıran alışkanlıklar

  Çocuğunuzu güldüren, sizi kızdıran alışkanlıklar

  -

  Şirin bebeğiniz, beğenileriyle ve davranışlarıyla size tamamen aykırı bir çocuk oldu. Buna şaşırmayın, tüm anneler bu şoku yaşarlar!

  Ufaklığınızı canınızdan daha çok seviyorsunuz, ama bazı alışkanlıkları söz konusu olduğunda “Teşekkürler, ben almayım” mı diyorsunuz? Örneğin tuhaf giyinme ritüelleri, televizyon karakterlerine olan takıntı ya da utanç verici davranış şekilleri gibi. Bu saydıklarımız aslında çocuğun gelişiminin sağlıklı olduğunu gösteriyor. Ama sizi yine de delirtmeye devam ediyor! Gülüp geçmeniz için size birkaç tüyo verelim…

  FAVORİ TELEVİZYON KARAKTERLERİNİ EL ÜSTÜNDE TUTUYORLAR

  Çocukların çizgi film merakı çok hoş, ama haftanın yedi günü 24 saat boyunca değil! Üç yaşındaki Ada, tam bir Winx bağımlısı. Annesi evde iş yaparken ‘Winx istiyorum, anne! Winx! Winx!’ haykırışları tüm duvarlardan yankılanıyor. İki yaşındaki Hakan’ın en büyük tutkusu çizgi dizi kahramanı Ben10. Dizinin şarkısını da sabahtan akşama kadar dinliyor. Annesi arabada radyo dinlediğinde hemen başkaldırıp o şarkıyı istiyor. Yolda gördüğü herkesi Ben10 zannediyor.

  - Advertisement -

  NEDEN, AH NEDEN?

  Psikologlara göre tekrarlamalar çocukların çevrelerini tanımaları açısından çok önemli. Bir filmi sürekli izleyerek ya da bir şarkıyı sürekli dinleyerek bir sonraki adımın ne olacağını tahmin etmeyi öğreniyorlar. Melodinin, DVD’deki sözcük ve karakterlerin değişmediğini görüyorlar ve bunu bildikleri için kendileriyle gurur duyuyorlar.

  Formsanté baby&kids diyor ki: Tamam, Ben10’in şarkısı sizi delirtiyor olabilir, ama çocuğunuz ergenlik çağına geldiğinde müzik zevkinin çok daha farklı olacağını unutmayın.

  UTANÇ VERİCİ ALIŞKANLIKLARI SEVİYORLAR

  Ufaklıklar bu tür alışkanlıkların keyfini çıkarıyor, özellikle de tepki aldıklarında. Üç yaşındaki Doğuş, sürekli pipisini tutuyor. Ailesiyle birlikte dışarı çıktığında giyinmiş haldeyken bile bu alışkanlığına devam ediyor. Üç yaşındaki Melda, misafir geldiğinde bebek sesiyle konuşmaya ve yerde emeklemeye başlıyor.

  Uzmanlar bu alışkanlıkların zamanla geçeceğini belirtiyor. Küçük çocukların kendilerini rahatlatan nesneleri vardır, örneğin oyuncak bebek, battaniye ya da yumuşak bir oyuncak. Erkek çocuğun pipisini tutması da bunun bir başka versiyonu.

  Çocuklar; bebeklerin gördüğü ilgiyi üzerlerinde toplamak için veya bilmedikleri kişi ve mekanlardan korktukları için bebeksi davranışlara geri dönüyorlar. Çocuğunuzun davranışından utanç duyduğunuzu bunu açıkça belli etmeyin. Konuyu çocuğunuzla baş başayken konuşun.

  Formsanté baby&kids diyor ki: Küçük çocukların aslında bebeklerden çok da farklı olmadığını unutmayın. Zamanla utanç verici alışkanlıklarından vazgeçeceklerdir.

  Derleyen: Nuran BATU

  Formsanté Dergisi Mayıs 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....