Çocuklar ve bebeklerden koronavirüs bulaşır mı? Yaşlılara torun uyarısı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik’ten anneanne, babanne ve dedelere koronavirüs uyarısı geldi. ‘Çoçuklar, bebeklerden koronavirüs bulaşır mı?’ sorusunu yanıtlayan ve çocuklar ve gençlerin koronavirüsü yayma olasılığının fazla olduğunu belirten Çelik şöyle konuştu: “Yaşlılardan ricamız bir süre torunlarını görmemelerini rica ediyoruz, bu onların sağlıkları için çok önemli” 

ÇOCUKLAR KORONAVİRÜSÜ DAHA UZUN SÜRE TAŞIYABİLİR *

CNNTürk’te ‘Çocuklar ve bebeklerden koronavirüs bulaşmaz gibi’ yanlış bir algının olduğunu belirten Prof. Dr İlhami Çelik şöyle konuşuyor: “Çok yanlış bir bilgi net olarak, Çocukların evet çok sık hastalanmadıklarını, ölüm oranının çok az olduğunu biliyoruz. Ama sıkıntı şu, çocuklar virüsü taşıyabilir ve yaşlılara çok daha kolay bulaştırabilir. Çocuklar bağışıklık sistemi çok aşırı olmadığı, bunlara karşı aşırı reaksiyon vermediği için virüsü taşıma süreleri çok daha uzun olabilir. Hipotez bu.  Gençler için keza öyle.

SÜPER TAŞIYICILAR *

Süper taşıyıcılar öyle. Erişkin, 35-40 yaşında, çok güçlü bağışıklık sistemi olan kişiler var, süper taşıyıcı olabileceklerini yorumlamak mümkün. Hasta olmuyorlar ama virüsü taşıyorlar. Dolayısıyla yaşlıların bu kesimden uzak durması lazım.

Lütfen yaşlılarımızdan çok rica ediyoruz, evet torunları, çocukları var çok seviyorlar onları, ama nolursunuz 15 gün, 20 gün 1 ay onlardan uzak kalmaları gerekiyor.

ÇOCUKLAR BELİRTİ GÖSTERMEDEN TAŞIYABİLİYOR *

Kendilerine bulaşabiliyor, çocuklar çok daha iyi taşıyabilirler, hastalık belirtisi göstermeden taşıyabilir. Belirti olmaması taşıyıcı olmadıkları anlamına gelmiyor. Yaşlılardan bir süre torunlarını görmemelerini rica ediyoruz, bu onların sağlıkları için çok önemli.

Çocuklarda, bebeklerde daha uzun süre kalabilir.

BANA BİR ŞEY OLMAZ DEMEYİN *

‘Gençlere dokunmuyor efsanesi yıkıldığı herhalde değil mi?’ sorusu üzerine İlhami Çelik şöyle konuştu:

Kaba tabirle bu iş fedailiğe gelmiyor. Bana bir şey olmaz kuruntusundan uzak kalmak lazım. Dolayısıyla ‘Bana bir şey yapmaz, sağlıklıyım’ deme şansınız söz konusu olamaz. Altta yatan hastalığınızın ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Yaşlılıları daha çok etkilediği, daha çok ölüme yol açtığı altta bir kronik hastalığı olanları daha çok etkilediği bir gerçek

En büyük sorumululuk şu: Hasta olmayacağını düşünen kişilerin başkalarının hayatına zarar vermemek için kendilerini izole etmeleri gerekiyor. Gençler ve çocukların en önemli yapacakları şu, “Ben başka birini enfekte etmeyeyim” diye düşünmeleri gerekiyor.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here