Diğer
  Ana SayfaHaberÇocuklarda aşırı utangaçlık neden olur? Utangaç çocuğa nasıl davranmalı?

  Çocuklarda aşırı utangaçlık neden olur? Utangaç çocuğa nasıl davranmalı?

  -

  Kendimizin ya da bir tanıdığımızın çekingen bir çocuğunu gördüğümüzde normal olarak değerlendirebiliriz. Fakat bunun aşırı olması bazı sorunlar teşkil edebilir. Peki, çocuklarda aşırı utangaçlık neden olur? Çocuklarda aşırı utangaçlık problemiyle nasıl baş edilir? Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında önemli bilgiler verdi.

  ÇOCUKLARDA AŞIRI UTANGAÇLIK PROBLEMİ

  Çocukların bazıları yeni bir ortama girmek ya da tanımadığı bireylerin olduğu ortamlarda tek başına olmak konusunda yoğun derecede kaygı ve huzursuzluk yaşarlar. Psikolojide bu duruma “sosyal kaygı” denir. Sosyal kaygıya sahip olan çocuklar, utangaçlığın ötesine geçen aşırı bir kaygı duygusuyla hareket eder. Buna bağlı olarak da özellikle sosyal ortamlarda utanç verici bir duruma düşmekten ya da yargılanmaktan çok korkarlar.

  Aşırı utangaç ve aşırı çekingen bir çocuğun aklından geçenler;“ Ya benimle alay ederlerse, ya beni dışlarlarsa, ya beni oyunlarına almazlarsa” gibi kendiyle ilgili değersizlik düşünceleridir. Bu düşünceler sosyal ortamda ve durumlarda artar ve çocuk yoğun kaygı yaşar, kaygısından dolayı kaçınma davranışları gösterir. Yani online derslerde kamerasını açmaktan kaçınan, marketten yanlış ürün aldığında bunu kasiyere söylemekte zorlanan, kendisine verilen sunumu tahtada sunarken kan ter içinde kalan bir çocuğunuz varsa çocuğunuz ”Sosyal kaygı bozukluğu” yaşıyor olabilir.

  Benim de sosyal kaygı yaşayan çocuğum var o halde ne yapabilirim diyorsanız; En etkili yaklaşımınız çocuğunuzu sık sık sosyal ortamlara maruz bırakın ve korktuğu şey ile yüzleşmesini sağlayın ama bunu birden bire değil kademeli olarak yapın. Çocuğunuza başlangıçta küçük sorumluluklar verin, daha çok parka bahçeye götürün, arkadaş edindirin, bakkaldan ekmek aldırın, garsondan mendil istetin… Yani çocuğunuzu daha çok sosyalleştirin ki çocuğunuz sosyalleşmekten korkmasın, benlik algısını yükseltsin. Ama her şeyden önce siz kendi kaygılarınızdan çocuğunuzu koruyun ki çocuğunuz özgüvenini geliştirebilsin.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz