Diğer
  Ana SayfaBebekÇocuklarda geniz eti ameliyatı ne kadar sürer?

  Çocuklarda geniz eti ameliyatı ne kadar sürer?

  -

  Çocuklarda görülen geniz eti ve geniz eti ameliyatının süreçleri ebeveynler tarafından en çok merak edilen konuların başında gelir. Anne ve babalar en sık, Çocuklarda geniz eti ameliyatı ne kadar sürer? Çocuklarda geniz eti tedavisi nasıl olur? Geniz eti nasıl anlaşılır? Geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılabilir? Çocuklarda görülen geniz etinin belirtileri nelerdir? gibi soruları sorarlar. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim, çocuklarda geniz eti hakkında önemli bilgiler verdi.

  Geniz eti çocuklarda burnun arka kısmında yerleşmiştir sekiz yaşına kadar büyüme eğilimindedir. Sekiz yaşından 16 yaşına kadar küçülme eğilimindedir. Burundan geçen havanın temizlenmesini sağlar aslında geniz kısmında bekçi görevi görür.

  Çocukların yüzde doksanında herhangi bir semptom vermez herhangi bir zararı olmaz. Ancak günümüzde sağlıksız beslenme artan alerji oranları ve yapısal problemler nedeniyle geniz eti sıklığı eskilere göre artmaktadır. 

  Büyük geniz eti burnu tıkadığı için mekanik olarak solunumu engeller ve tıkayıcı uyku apnesi denilen uykuda solunumun durmasına varan ciddi problem oluşturabilir, uyu apnesi gelişen çocuklar da büyüme gelişme geriliği, hormonal bozukluklar, yeme bozuklukları ve davranış bozuklukları görünür. 

  Geniz eti bağışıklık sisteminin elemanı olduğu için yakaladığı mikropları imha eder ancak bazen mikroplar geniz etine yerleşerek burada kronikleşir ve sürekli enfeksiyon kaynağı olur, yani tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. 

  - Advertisement -

  GENİZ ETİ YAPISAL BOZUKLUKLARA SEBEP OLUR MU?

  Evet geniz eti yapısal bozukluklara sebep olabilir bu hastalar kapıdan girdiğinde direk yüzünden tanınabilir, Anne babasına benzemek yerine  Adenoid yüz dediğimiz kendilerine has tipik yüz belirtisi gösterir. Problemin uzun sürmesi sonucu uzun ve ince yüz yapısı, yüksek damak, üst çenenin öne doğru büyümesi, ağzının sürekli açık olması hali, bozuk dişler ve göz altlarında çöküklükle  karakterize tipik yüz ifadesi ortaya çıkar. 

  GENİZ ETİ OLAN ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN ŞİYAKETLER

  Geniz eti olan çocuklarda horlama, ağzı açık uyuma, uyku bozuklukları, ders başarısında azalma huzursuzluk, konuşma ve yutma bozuklukları, kulakta sıvı toplanması, tekrarlayan alt solunum yolu enfeksiyonu ve boğaz enfeksiyonları ortaya çıkar.

  GENİZ ETİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

  Geniz eti kulak burun boğaz uzmanlarının ellerinde bulunan özel bir alet olan endoskopi yardımıyla muayene esnasında direk görülebilir veya gerekli görülmesi halinde film çekerek saptanabilir.

  Enfeksiyonu olan hastaların ilaç tedavisinden sonra geniz eti tekrar değerlendirilmesi gerekir.

  Ağzı açık uyuma, horlama ve yatakta sürekli dönme boyunda ve başta terleme şikayetine neden olan geniz eti semptomatik olmuş demektir ve ameliyat gerektirir. Beraberinde kulakta sıvı ve bademciklerin durumuda kontrol edilmelidir. 

  Alınan geniz etinin yenilememesi için buharlaştırma yöntemi ile endoskopik görüş altında tümüyle alınması daha iyi olur. Klasik kazıma yöntemi ile de alınması yeterli olabilir. 

  GENİZ ETİ AMELİYATI KAÇ YAŞINDA YAPILIR?

  Genellikle 3-6 yaş arasında daha sık yapılır.

  ÇOCUKLARDA GENİZ ETİ AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

  Geniz eti ameliyatı uyutularak yani genel anestezi altında yapılır ağız içerisinden alınır ve günübirlik yapılan bir işlemdir hastanede yatmasını gerektirmez, çocuklar ertesi gün okula gidebilir, normal bir şekilde beslenebilir.

  ÇOCUKLARDA OBEZİTE TEHLİKESİ  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz