Diğer
  Ana SayfaSağlıkÇocuklarda güçlü ve sapasağlam dişler için sihirli besinler

  Çocuklarda güçlü ve sapasağlam dişler için sihirli besinler

  -

  Virüslere karşı sapa sağlam durmak için bağışıklığımız korumak bizim için önemli olan günleri yaşıyoruz. Bol bol c vitamini ve protein tüketmeye çalışıyoruz. Peki özellikle çocuklarımızın dişlerini korumak, ağız sağlımızın da sapasağlam olması için olması için neler tüketmeliyiz biliyor muyuz? Global Diş Hekimliği Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak konu hakkında bilgiler verdi.

  ÇOCUKLARDA DİŞ GELİŞİMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

  • Peynir
  • Havuç
  • Elma
  • Salatalık
  • Mor ve kırmızı renkli meyveler
  • C vitamini
  • Yeşil çay
  • Kefir
  • Ayran
  • Yoğurt
  • Kakao

  PEYNİR

  Tabii ki birinci sırada peynir var; peynir özellikle de içerisinde bulunan kazein sayesinde diş yapımızı kuvvetlendirerek başlangıç diş çürüklerini engelleyebilmektedir.

  Ağız içi PH dengeleyebildiği için portakal, limon, çeşitli meyve suları gibi asitli yiyecekleri dengelemek veya tatlı sonrası asit atakları dengelemek için dişimizi fırçalayamadığımız durumlarda bir parça peynir tüketebiliriz.

  HAVUÇ, ELMA, SALATALIK

  Havuç, elma ve salatalık gibi sert meyve ve sebzeler lifli yapıları ile dişlerimizin aralarını ve üzerinde bulunan mikropların da içinde bulunduğu plağın kaldırılmasına yardımcı olabilirler.

  Isırarak tükettiğimiz bu gıdalar çene kaslarımızın, çene eklemimizin ve çene kemiklerimizin dengeli çalışmasına sağlayarak büyüme ve gelişimlerini destekler ve dişlerimizin değişme dönemlerine yardımcı olabilirler. Diş değişim dönemlerinde birazcık soğuk tüketildiğinde doğal kaşıyıcı olarak iş görmektedirler. Bu sert gıdalar tükürük akışımızı artırarak tükürüğün hem ağız içi yıkama hem de anti bakteriyel etkisinden yararlanmamızı sağlayacaklardır.

  - Advertisement -

  KONTROLLÜ C VİTAMİNİ TÜKETİMİ

  C vitamini içeren gıdalar kontrollü tüketildiklerinde diş etindeki kolajen yapımını sağladıkları için sağlıklı diş etlerine sahip olmamıza destek olabilirler.

  Asit içeren bu besinlerin fazla tüketilmelerinin dişlerde aşınmalara neden olacağını unutmayalım!

  MOR VE KOYU KIRMIZI MEYVELER

  Yaban mersini gibi mor ve koyu kırmızı meyvelerin içeriğinde bulunan özel maddeler sayesinde mikroorganizmaların diş yüzeyine tutunmasını engellediğini unutmayın.

  YEŞİL ÇAY

  Yeşil çay içerisinde bulunan polifenoller ile hem anti bakteriyel etki göstermekte hem de bakterilerin diş yüzeyine tutulumunu engellemektedir.

  Gün içerisinde şekersiz tüketeceğimiz 2 bardak yeşil çayın dişlerimize çok faydalı olduğunu unutmayalım. Yeşil çayı içemeyen çocuklar ise doğal bir gargara olarak kullanabilirler.

  KEFİR, AYRAN, YOĞURT (PROBİYOTİK BESİNLER)

  Kefir, ayran ve yoğurt gibi probiyotik besinler fermente oldukları için içerilerinde bulunan süt şekeri parçalanmıştır. Yani diş dostu şekersiz gıdalardır. Ayrıca içerdikleri iyi bakteriler ağzımızda kötü mikroplarının sayısının azalmasına ve diş çürüğü oluşumunun engellenmesini sağlayabilirler. Çocuklarda sıklıkla görülen kromojenik bakterilerinde etkinliğini azaltıp diş renklenmesinin önüne geçmemizi sağlayabilir. Kefir ve ayran gibi fermente süt ürünlerinde diş ve kemik yapımızı kuvvetlendirmek için süte oranla daha yüksek oranda kalsiyum emilimi sağlayabildiğimizi de unutmayalım.

  KAKAO

  En son ve hepimizin için en tatlıcık bitki tabiki kakao. Hem içeriğindeki tannik asit sayesinde mikropları öldürebiliyor hem de tükürüğümüzdeki asiti dengelemede yarar sağlayabiliyor.   CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....