• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal

Çocuklarda koronavirüs belirtileri ve en yaygın görülen semptomlar

Koronavirüs’e yakalanan hastaların bir çoğunun en büyük problemi ya hastalığı belirtisiz ya da çok hafif belirtilerle geçirmeleri… Bu yüzden birçok hasta koronavirüs belirtilerinin vücutlarında ne zaman belirti göstereceğini merak ediyorlar. Koronavirüs belirtileri arasında yaygın vücut ağrılarının olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal, çocuklarda koronavirğs belirtileri ve ‘koronavirüs belirtileri kaç günde ortaya çıkar?’ sorusunun yanıtını ve vücudun virüsle mücadelesi sırasında oluşan değişimleri açıkladı. Peki, koronavirüs belirtileri kaç günde ortaya çıkar? Koronavirüs kuluçka süresi kaç gündür? Çocuklarda koronavirüs  belirtileri nelerdir? İşte yanıtı…

ÇOCUKLARDA KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ *

  • Bulantı
  • Kusma
  • İshal
  • Halsizlik
  • Mide şikayetleri
  • Bağırsak şikayetleri

Son aylarda mutasyona uğrayan koronavirüs, tutunma ve bulaştırıcılık gücünü arttırdı. Halen en sık görülen semptom; ateş, halsizlik, tat ve koku kaybı, şiddetli baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı. Ancak özelikle küçük çocuk ve gençlerde bulantı, kusma ve ishal de sık gördüğümüz semptomlar arasında. Özellikle 4-5 gün gibi uzun süren mide-bağırsak şikayetlerine tanık olabiliyoruz.

Çocuklarda koronavirüs belirtileri

KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR? *

Tanı koymak için şikayeti olan kişilerden 1-3. gün aralığında sürüntü örnekleri alınarak koronavirüs tespit edilebilir. Ancak bazen sürüntü örnekleri negatif gelir ve hastanın şikayetleri devam eder, o zaman hastalığın 5 ve 7. günleri kanda yükselmeye başlayan IGM antikorları kişinin aktif hastalığı geçirmekte olduğunu gösterir. Hastalığın 10. gününden sonra koruyucu antikor dediğimiz IGG antikorları oluşmaya başlar. Ancak bu antikor seviye ve düzeyleri, kişi ve yaşa bağlı değişiklikler gösterir.

Antikorlar, taşıyıcılığı göstermez sadece hastalığı ifade eder. Sürüntü örneği (PCR), taşıyıcılığı gösterir.

Tüm viral enfeksiyonlarda, virüsün savunma hücrelerini hedef alması sebebiyle önce kan değerleri düşer. Virüs ile savunma sistemi bir mücadele içine girer. Koronavirüs bir kişiyi enfekte ettiği zaman önce kanda bazı hücre değerlerini düşürüyor ve bu süreçte kişilerde bazı semptomlar başlıyor.

KORONAVİRÜS KULUÇKA SÜRESİ KAÇ GÜNDÜR? *

COVID-19 için kuluçka döneminin tahmini 1-14 gün arasında, en yaygın olarak 5 gün görüldüğü tespit edildi” dedi.

KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ *

Dünyada pandemiye yol açan koronavirüs salgınında her geçen gün hastaların başvuru şikayetleri değişiyor. Halen büyük çoğunluğun başvuru sebebini; ateş, yorgunluk, öksürük, boğaz ağrısı, nezle şikayetleri, tat-koku kaybı alıyor olsa da özellikle son haftalarda sıklığı giderek artan yaygın vücut ağrıları da almaya başladı. Yaygın vücut ağrılarını da en sık baş ağrısı, göğüs, sırt ve gezici eklem ağrıları oluşturur iken son günlerde bel ağrılarının da eklendiğini görüyoruz.

koronavirüs belirtileri

Sonuç olarak vücudu esir alan, ve tüm sistemleri içeren bir tepkiye sebep olan virüsle mücadele sırasında tüm savaşçı hücrelerden bazı kimyasal materyaller açığa çıkmakta ve oluşan bu yangısal reaksiyon özellikle kas dokusunda ciddi enerji kaybına sebep oluşturmaktadır. Bu durum kişilerde uzamış halsizlik ve gezici sırt ve bel ağrılarına sebep olmaktadır.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here