Çok terlersem daha çok kilo verir miyim?

Sauna, terleme kıyafetleri, sıcakta egzersiz… Tüm bunlarla terlemeyi artırarak daha fazla kilo verebilir miyiz? Uzmanların bu soruya verdiği yanıt: “HAYIR”

Vücudunuzu terlemeye zorlayarak geçici bir kilo kaybı sağlayabilirsiniz. Ancak bu sizin istediğiniz anlamda bir kilo kaybını sağlamıyor; sadece su kaybediyorsunuz ve aslında vücudunuzun bu suya ihtiyacı var. Su içer içmez terleme yoluyla verdiğiniz bu “kiloları” geri alıyorsunuz. Vücut kendi ısısını ayarlamak ve serinlemek için terliyor.

31072013 fitrap3

Vücudun serinleyebilmesi için bu terin buharlaşması gerekiyor. Terleme kıyafetleri, sauna veya sıcakta oturmak, vücut ısısını aşırı yükseltiyor ve su kaybına neden oluyor.

SICAKLAR VE SPOR?

Aşırı sıcak havalar vücudun çalışmasını etkiliyor; kalp, dolaşım ve solunum sisteminde sorunlar görülebiliyor. Yaz sıcağında ağır sporlar yapıldığında kalbe binen yük artıyor, kalp zorlanıyor. Terlemenin zorlaşmasıyla vücudun ısı regülasyonu farklılaşıyor. Bunu önlemek için uygun ısı ortamı sağlanmış kapalı yerleri tercih edin ya da nispeten daha serin olan sabah saatlerinde spor yapın. Sıcakta ve güneş altında, aşırı nemli havalarda soluk alıp vermek zorlaştığı için ağır fiziki egzersizlerden kaçının.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here