Diğer
  Ana SayfaHaberCorona Virüs için alınan termal kamera önlemi yeterli mi?

  Corona Virüs için alınan termal kamera önlemi yeterli mi?

  -

  Çin başta olmak üzere dünyada hızla yayılan Corona Virüsü için İstanbul Havalimanı’nda termal kamera önlem alınmıştı. Çin’den gelen yolcular arasında vücut ısı kontrolü yaparak geçişlerine izin verilmişti. Peki termal kameralar Corona Virüs için yeterli mi? Termal kameralar dışında nasıl önlem alınması gerekiyor? 

  Corona Virüslerin (CoV), soğuk algınlığı ve geçmiş yıllarda ortaya çıkan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ile Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesi olduğunu vurgulayan Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke bu tür Corona Virüslerin alt solunum yollarına ilerleyerek zatürre yani pnömoni ile seyrettiğini de sözlerine ekledi.

  Corona Virüsler deve, yarasa, kedi ve yılan gibi çok çeşitli hayvan türlerinde de bulunabilen virüslerdir. Hayvanlardan insanlara bulaşabilir ve insanlar arasında da bulaş devam eder. Bunun örnekleri MERS CoV ve SARS CoV’lerde görüldü. Tıpkı mevsimsel grip gibi kuluçka süresi 5-14 gün olan virüsün belirtileri, ateş, titreme, öksürük, solunum güçlüğü baş, boğaz, kas ağrısı, şeklinde görülebiliyor.

  CORONA VİRÜS SALGINININ DÜNYAYA NEREDEN YAYILDIĞI BELLİ OLDU

  - Advertisement -

  ‘TERMAL KAMERALAR YETERLİ DEĞİL’

  Corona Virüsü nedeniyle, Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul Havalimanında Çin’den gelen yolcuları termal kamera ile tarayarak vücut ısısı 38 ℃ üstündeki kişilerin takibe alınmasının önemli ama yeterli olmadığını işaret eden Prof. Dr. Çağrı Büke, sözlerine şöyle devam etti:

  Kişi eğer hastaysa ve bir başka ülkeye giriş yapmak istiyorsa 2 saat önceden ateş düşürücü içerek rahatlıkla termal kameradan fark edilmeden ülkeye giriş yapabilir. Bundan dolayı termal kamera tek başına yeterli olmayabiliyor. Dolaysıyla kişinin özellikle son 14 gün içerisinde özellikle Çin’e seyahat edip etmediği bilgisi ve böyle bir durum varsa muayeneden geçirilmesi kontrolü artırmak açısından önemli ve gereklidir diyor.

  CORONA VİRÜSÜ İÇİN KORKUNÇ SENARYO: 25 BİN KİŞİYE BULAŞABİLİR

  6 SORUDA CORONAVİRÜS! DÜNYANIN KONUŞTUĞU CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

  ÇİNLİ BİLİMCİLERDEN CORONA VİRÜSÜ AŞISI İÇİN İLK ADIM  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz