Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsCorona Virüs ile ilgili A ve 0 kan grubu iddiaları doğru mu?

  Corona Virüs ile ilgili A ve 0 kan grubu iddiaları doğru mu?

  -

  Çinli bilim insanları yeni tip Corona Virüs’ün hangi kan gruplarını nasıl etkilediği ile ilgili bir çalışmanın sonuçlarını yayımladı. Söz konusu çalışmaya göre Kan grubu A olanların Corona Virüse yakalanma riski daha fazla. 0 olanlar daha az etkileniyor. Peki, Corona Virüs ile ilgili A ve 0 kan grubu ilişkisi iddiaları bilimsel olarak doğru mu? Profesör Doktor Mehmet Ceyhan iddia için “Bilimsel yönü şüpheli” diyor. 

  CORONA VİRÜS HANGİ KAN GRUBUNU ETKİLİYOR?

  Önce Çinli bilim insanlarının duyurduğu çalışmaya bakalım. Virüsün merkezi Vuhan ve Shenzhen kentindeki üç hastanedeki vakaları inceleyen uzmanlar, bin 775 enfekte olmuş kişiyle virüs nedeniyle hayatını yitiren 206 kişiyi inceledi.

  İncelenen kişilerin yaş aralığı 18.6 – 45 olarak belirtildi

  Buna göre kan grubu A olanların virüse yakalanma oranlarının daha yüksek olduğu, en az etkilenenlerin ise kan grubu 0 kişiler olduğu ifade edildi.

  Araştırmaya göre Corona Virüs ile kan grubu arasındaki enfekte olma riski ilişkisine dair oranlar şöyle:

  - Advertisement -
  • A Kan Grubu: Yüzde 37.75
  • 0 Kan Grubu: Yüzde 25.80

  Analiz sonuçları A grubu bireylerin, kan grubu A olmayanlara göre COVİD-19 açısından daha yüksek risk taşıdığı, 0 kan grubuna sahip bireylerin enfekte olma risklerinin ise daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Independent‘ın aktardığı habere göre çalışmada anlamlı sonuçlara ulaşılamadığı için  AB ve B kan gruplarının virüs ile ilintisi ile ilgili istatistiki bir veriye yer verilmedi.

  CORONA VİRÜS’LE İLGİLİ ANNE BABALARA 10 TAVSİYE

  PROF. DR. CEYLAN’DAN KAN GRUBU İDDİALARINA YANIT

  Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNNTürk’te Çinli uzmanların ‘Kan grubu Corona Virüs’te risk oranını etkiliyor’ iddialarını şöyle yorumladı:

  “Çinliler tarafından bir web sitesinde yayınlandı. Ama bir tıp dergisinde yayınlanmadı. Bilimsel tarafı şüpheli. Çin’den çıkan bu tarz haberlere biraz temkinli yaklaşmak lazım. Geçenlerde de bir virüsün mutasyona uğradığına dair bir yazı yayınladılar ama daha sonra Batı’da yapılan çalışmalarda böyle bir şey gösterilemedi. Daha önce hiçbir viral enfeksiyonda böyle bir ilişki gösterilemedi. Çok temkinli yaklaşıp beklemek lazım. Çalışma verisi olarak sunulmasını beklemek lazım. Corona Virüsü’nün kan grubuyla ilişki kurması çok beklenen bir olay değil, çok mantıklı gelen bir şey değil açıkçası”

  CORONA VİRÜS GIDA YOLUYLA BULAŞIR MI?

  CORONA VİRÜS’E KARŞI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz