Corona Virüs’te son durum ürkütücü! Bir günde 242 ölüm…

Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 olarak adlandırdığı Corona Virüs’te son durum oldukça ürkütücü… Çin’de salgının yayıldığı Hubey eyaletinde son 24 saatte can kaybı 242 oldu. Bu durum bugüne kadar virüs nedeniyle bir günde yaşanan en yüksek can kaybı.

Çin’in Şinhua ajansının haberine göre eyalette son 24 saatte 14 bin 840 yeni vaka tespit edildi ve 242 kişi yaşamını yitirdi. Eyalette toplam vaka sayısı ise 48 bin 206. Daha önce en çok ölüm pazartesi günü yaşanmış ve bir günde yaşamını yitirenlerin sayısı 108 olarak açıklanmıştı.

VAKA SAYISI NEDEN YÜKSELDİ? *

Toplam vaka sayısının yükselmesi oldukça dikkat çekici. Çinli yetkililere göre rakamın bu derece yükselmiş olmasının nedeni hesaplamalarda yeni klinik yöntemlerin kullanılıyor olması.

Çin’de vakaların tespit edilmesi için bilgisayarlı tomografi yönteminin de kullanılmaya başlanacağı duyurulmuştu. Böylelikle hastaların daha hızlı tespit edilip izole edilmesi amaçlanıyor.

SONUÇLAR GEÇ GELİYORDU *

New York Times gazetesinin Çin muhabiri Sui-Lee Wee, Twitter’dan paylaştığı mesajda daha önce testlerin uzamasından ve laboratuvarlardaki yoğunluktan dolayı sonuçların en az iki günde geldiğini aktardı. Sui-Lee Wee, vaka sayısındaki astronomik artışa dikkat çekti. Sui-Lee We, “Teyit değişikliğine gitmek, devletin doktorların hastaları teşhis etmek için daha fazla inisiyatif hakkı tanıdığı anlamına geliyor. Doktorlar daha önce sadece nükleik asit test kitleri ile vakalara tanı koyabiliyorlardı. Ancak bir devlet uzmanı son zamanlarda bu kitlerle konulan tanıların sadece yüzde 30-40’ının doğru olduğunu söyledi” mesajını paylaştı.

Sui-Lee Wee, “Yeni koronavirüsün tüm semptomlarını gösteren ve olumlu bir sonuç almadan önce 4-5 kez test edildiğini söyleyen hastalar vardı. Doktor Li Wenliang da onlardan biriydi” dedi.

Doktor Li Wenliang, koronavirüsü ilk teşhis eden doktordu ve koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

YENİ YÖNTEMLE ASTRONOMİK ARTIŞ *

The Economist’te Çin ekonomisi üzerine çalışan gazeteci Simon Rabinovitch’te eski ve yeni yöntemlere göre vaka sayısını gösteren çarpıcı bir grafik paylaştı. Raporlamadaki değişikliğin trendi takibi imkansız hale getirdiğini belirtti. Eski metoda göre vaka sayısında düşüş, yeni metotla astronomik bir artış görünüyor.

Çin’de salgın durumunu internet üzerinden anlık takip eden platformların verilerine göre ise ülke genelindeki can kaybının 1368’e, toplam vaka sayısı ise 59 bin 883’e yükseldiği belirtiliyor.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here