Diğer
  Ana SayfaHaberCorona Virüs'te yarasa-pangolin senaryosu doğru mu?

  Corona Virüs’te yarasa-pangolin senaryosu doğru mu?

  -

  Bilim insanları Corona Virüs’ün insanlara nasıl bulaştığını bulmak için uğraşıyor. Bilim dünyası yarasa-pangolin senaryosu üzerinden Corona Virüs’ün hayvanlardan insanlara nasıl bulaştığını bulmaya çalışıyor.

  Corona Virüs’ün kaynağını bulmak için bilim insanları olağanüstü çaba sarf ediyor. Geçtiğimiz günlerde Corona Virüs’ün yayılmasında aracı canlının pangolin olduğu açıklandı. Pangolinlerde tespit edilen Corona Virüs ile insanlardaki Corona Virüs eşleşmişti. 

  YARASADAN DOĞAYA, DOĞADAN PANGOLİNE

  BBC‘de yer alan habere göre, şimdi Corona Virüs’ün hayvanlardan insanlara nasıl bulaştığına dair türlü senaryolar akıllarda dolaşıyor.

  Mesela, Çin’de bir yerde uçan yarasanın dışkısı yere düşer ve Corona Virüs ormana girer. Yapraklar arasında beslenmek için böcek arayan yabani bir hayvan, muhtemelen pangolin de efeksiyonu vücuduna alır.

  Vahşi yaşamda virüs dolaşırken, sonunda enfekte olmuş bir hayvan avcılar tarafından yakalanır ve bir şekilde virüs insana bulaşır. O kişi de Çin Wuhan’daki yabani hayvan pazarındaki işçilere aktarınca küresel bir salgın ortaya çıkar.

  - Advertisement -

  Bilim insanları virüsü barındıran vahşi hayvanları bulmaya çalışırken, işte tam da bu senaryonun doğruluğunu kanıtlamaya çalışıyorlar. Olayların gerçekleştiği sırayı bulmak “biraz dedektiflik hikayesi” diyor Londra Zooloji Derneği’nden Prof. Andrew Cunningham ve ekliyor: “Çok sayıda farklı koronavirüs taşıyan yarasa olabilir.”

  Coronavirüs Yarasalardan Pangolinlere mi geçti?

  CORONA VİRÜS HAYVANLARDAN İNSANLARA NASIL BULAŞTI?

  Puzzle’ın bir diğer parçası ise Corona Virüs’ü vücudunda kuluçkalayan ve muhtemelen satılmak üzere Wuhan’daki hayvan pazarına getirilen hayvanın kimliği. Ucunda duman tüten tabancaya bakılırsa bu şüpheli hayvan da pangolin.

  Dünyada ticareti en çok yapılan memeli hayvan, pangolin. Bu pullu karınca yiyen türü olan pangolinlerin soyu tükenme tehlikesi yaşıyor.

  Pangolinlerde bulunan Corona Virüs’lerin bazıları ile insanlarda bulunanlar arasında eşleşme tespit edildi. Yarasa virüsleri ve pangolin virüsleri insanlara yayılmadan önce değişmiş olabilir mi? Uzmanlar bir çıkarım yapmada ihtiyatlı davranıyorlar. Pangolin çalışmasıyla ilgili tüm veriler yayınlanmadı, bu yüzden bilgilerin doğrulanması mümkün görünmüyor.

  CORONA VİRÜS’ÜN KAYNAĞI ISLAK PAZARLAR MI?

  Pangolinler ve çeşitli yarasa türlerinin satıldığı ıslak pazarlarda virüslerin bir türden diğerine taşınması daha kolay oluyor. Bu yüzden ıslak pazarlar, insanlar dahil olmak üzere patojenlerin bir türden diğerine yayılması için ideal ortam oluşturuyor. Taze et, balık, hayvansal ürünlerin satıldığı pazarlara ıslak pazar; elektronik, kumaş gibi dayanıklı ürünlerin satıldığı pazarlara da kuru pazar deniyor.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....