Diğer
  Ana SayfaHaberCorona Virüsü'nden korunmak için 7 kritik önlem!

  Corona Virüsü’nden korunmak için 7 kritik önlem!

  -

  Corona Virüsü’nden korunmak için 7 kritik önlemi haberimizde bulabilirsiniz… Corona Virüs Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılmaya devam ediyor. John Hopkins Üniversitesi’nin Canlı Corona Virüs haritasına göre şu ana kadar dünya genelinde tespit edilen vaka sayısı 116 bin 335. Bugüne kadar 4090 kişi Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Peki, Corona Virüs’le ilgili neler biliyoruz? Nasıl bulaşır? Corona Virüsü’nden korunmak için öneriler, önlemler nelerdir?

  Memorial Bahçeliveler Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sibel Gündeş Corona Virüs’ü ve Corona Virüsü’nden korunmak için alınabilecek önlemleri anlattı:

  CORONA VİRÜS NASIL BULAŞIR?

  2019-nCoV koronavirüsü, grip gibi diğer solunum hastalıklarına benzer şekilde insandan insana damlacık yolu ile 2-6 metreye kadar çevreye yayılabilir. Enfekte bir kişiden gelen tükürük veya mukus gibi vücut sıvıları damlacık şeklinde havada ve yüzeylerde öksürme veya hapşırma yoluyla dağılır, iri damlacıklar yüzeylere çökerken, küçük olanlar havada asılı kalır.

  Bu damlacıklar diğer insanlara doğrudan solunum yolları ile veya enfekte olmuş yüzeylerden elleri ile dokunarak bulaşabilir.

  - Advertisement -

  VİRÜSLER NE KADAR SÜRE YAŞIYOR?

  Bilim insanlarına göre, öksürük ve hapşırma ile havaya dağılan damlacık içerisindeki virüsler güneşli ve havadar bir ortamda birkaç saatte ölürken, loş, nemli, karanlık ortamlarda daha fazla canlı kalabilirler. Bir çok virüsün konakçı (burada insan) dışında saatler içerisinde öldüğünü biliyoruz. Virüsler özellikle karton gibi gözenekli yüzeylerde uzun süre yaşayamazlar. Yeni koronavirüsün yüzeylerde ne kadar yaşayabildiği henüz bilinmemektedir.

  TABAK, BARDAK, KOLTUK VİRÜSÜ YAYABİLİR Mİ?

  Koronavirüsü içeren damlacıklar dağıldığı her yüzeyde tutunur ancak virüs çoğalmak için (bakterilerin tersine) canlı hücre yapısına ihtiyaç duyduğundan, cansız yüzeylerin üzerinde çoğalamaz. Bu yüzden kalabalık nüfusun kullanabileceği bardak, tabak, koltuk gibi yüzeyler temizlenmez ise virüsü yayabilmekle birlikte Çin’den uzak ülkelere gelen paketlerden endişe edilmemelidir. Virüsün cansız bir yüzeyde, değişen sıcaklıklarda uzun süre canlı kalabilme olasılığı çok düşüktür.

  CORONA VİRÜS’E KARŞI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

  CORONA VİRÜSÜ’NDEN KORUNMA İÇİN 7 ÖNERİ

  Yine de, şu anda 2019-nCoV enfeksiyonunu önlemenin en iyi yolu bu virüse maruz kalmış yüzeylerden kaçınmak,  önleyici eylemleri iyi bilmek ve şüpheli yüzeyleri su-sabun veya uygun bir dezenfektan ile iyi temizlemek gerekir.

  Corona Virüsü’nden korunmak için 7 kritik önlem:

  • En önemli önleme el temizliği ile mümkündür, bunun için ellerin en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkaması yeterlidir; 
   • Öncelikle dışarıda yemek yenilen mekanlarda ve mutfaklarda yemek hazırlamadan önce ve sonra
   • Yemek yemeden önce
   • Evde kusma veya ishal olan birine bakım öncesi ve sonrası
   • Kesik veya yara tedavisinden önce ve sonra
   • Tuvaleti kullandıktan sonra
   • Çocuk bezi değiştirdikten sonra
   • Burnunuzu sildikten, elinize, avucunuza hapşırdıktan, öksürdükten sonra
   • Bir hayvana, hayvan yemine veya hayvan atıklarına, dışkısına  dokunduktan sonra
   • Çöpe dokunduktan sonra eller temizlenmelidir.
  • Sabun ve su bulunmuyorsa, en az% 60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı kullanın. Eller gözle görülür derecede kirliyse daima önce su ve sabun ile yıkanmalıdır.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza kirli, yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
  • Hasta olduğunuzda evde kalın.
  • Öksürüğünüzü bir mendil ile kapatın ve mendile hapşırın, ardından mendili çöp kutusuna atın.
  • Sık dokunduğunuz yüzey ve eşyaları (gözlük, çanta, cüzdan…vs) normal bir temizleme spreyi, dezenfektan mendil veya su-sabun ile silerek temizledikten sonra kullanın.

  AYRICA BAKABİLİRSİNİZ

  1. Corona Virüs nasıl bulaşır?
  2. Coronavirüs’te yeni iddia: Aşı bulundu mu?
  3. 15 soruda Coronavirüs
  4. Maske Coronavirüs’e karşı yeterli mi?
  5. 6 soruda Corona Virüs

  N95 MASKE NEDİR? CORONA VİRÜS’TEN KORUR MU?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....