Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsCovid-19 enfeksiyonuna bağlı deri döküntüleri ve deride değişimler

  Covid-19 enfeksiyonuna bağlı deri döküntüleri ve deride değişimler

  -

  Derinin de diğer organlar gibi COVID-19 enfeksiyonundan etkilenebileceğini ifade eden  İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Dermatoloji Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Şule Güngör, virüsün damarları tuttuğundan vücudun her dokusunda belirtilere yol açabileceğini söyledi.

  Uzman doktor, COVID-19 PCR testi pozitif olan vakaların %8-10’nda deri döküntüleri gözlendiğini, deri döküntüleri olan pozitif vakaların %20’sinde ise tek semptomun deri döküntüsü olduğunu belirtti. Yapılan bir çalışmada, deri döküntülerinin %47’sinin diğer COVID-19 belirtileri ile aynı anda, %35’inde diğer belirtilerden sonra, %17’sinde ise diğer belirtilerden önce ortaya çıktığını söyleyen dermatoloji uzmanı, deri döküntülerinin virüsün direk etkisine ya da bağışıklık sisteminin virüse karşı yaptığı reaksiyona bağlı olarak geliştiğini ifade etti.

  Güngör, COVID-19 enfeksiyonuna bağlı deri döküntülerini ise şu şekilde sıraladı:

  COVID-19 ENFEKSİYONUNA BAĞLI DERİ DÖKÜNTÜLERİ

  • Parmak döküntüleri
  • Boyun ve güneş gören bölgelerde kaşıntılı kızarıklıklar
  • Ağız içi ve dudak lezyonları
  • Kurdeşen
  • Dantela benzeri döküntüler
  • Suçiçeği benzeri döküntüler
  • Madalyon benzeri yuvarlak döküntüler
  • Saç dökülmesi
  • Tırnak bozuklukları

  PARMAK DÖKÜNTÜLERİ

  Özellikle ayak parmaklarında kızarıklık, morarma ve şişme görülebilir.  Soğuk havada ayak parmaklarında oluşan döküntüye benzer bir döküntüdür. Damar tutulumu ve uç bölgelerin beslenmesinin azalması nedeniyle ortaya çıkar. Parmak döküntüleri, damar tutulumunun göstergesi olması sebebiyle önemli ve gözden kaçmaması gereken bir bulgudur. Çünkü deri damarlarının tutulması, diğer önemli organ damarlarının tutulmasının göstergesi olabilir.

  covid-19' a bağlı deri döküntüleri

  - Advertisement -

  BOYUN VE GÜNEŞ GÖREN BÖLGELERDE KAŞINTILI KIZARIKLIKLAR

  Bu kızarıklıklar, daha önce egzema hikayesi olmayan kişilerde, güneş gören bölgelerde aniden oluşan kaşıntılı kızarıklık ve tomurcuk oluşumunda akla gelmelidir. Bu durum dezenfektan sürdükten hemen sonra güneşe çıkmaya bağlı da ortaya çıkabileceğinden; dezenfektan ya da diğer kimyasallarla temas olmadığından emin olmak gerekir.

  AĞIZ İÇİ BE DUDAK LEZYONLARI

  Dudak ve ağız içinde hassasiyet, ağrı, ağız içinde aftlar, dudaklarda kızarıklık, çatlak ve kuruluk gözlenebilir.

  KURDEŞEN

  Kurdeşen vücutta alerjik reaksiyonlarda görülebileceği gibi enfektif durumlarda da görülebilir. Kurdeşen döküntüleri, kaşıntılı bir şekilde ani olarak ortaya çıkan kırmızı kabarıklıklardır ve birkaç saat içinde kaybolurlar. Bu kabarmalara  dudaklar, göz kapakları ve dilde şişlik eşlik edebilir ki bu durum hayati risk taşıdığından medikal tedavi aciliyeti vardır. Kurdeşen, COVID-19 enfeksiyonuna bağlı gelişebileceği gibi, enfeksiyon tedavisi için verilen ilaçlara alerjik reaksiyon şeklinde de ortaya çıkabilir.

  DANTELA BENZERİ DÖKÜNTÜLER

  Ağ ve dantela benzeri döküntüler, damar tutulumu ile seyreden diğer sistemik hastalıklarda olduğu gibi COVID-19 enfeksiyonunda da gözlenebilir.

  SU ÇİÇEĞİ BENZERİ DÖKÜNTÜLER

  Diz, dirsek, el ve ayakta başlayıp tüm vücuda yayılan kırmızı tomurcuklar ve su kabarcıkları izlenebilir.

  MADALYON BENZERİ YUVARLAK DÖKÜNTÜLER

  Çok sayıda viral hastalığa karşı vücudun yaptığı bir reaksiyondur ve COVID-19 enfeksiyonunda da görülebilir.

  SAÇ DÖKÜLMESİ

  Saç dökülmeleri diğer ateşli ve viral hastalıklar sonrası izlendiği gibi COVID-19 enfeksiyonu sonrası da görülebilir. Saç dökülmesi COVID-19 enfeksiyonu ile eş zamanlı değil, enfeksiyondan  4-6 hafta sonra ortaya çıkar.

  TIRNAK BOZUKLUKLARI

  Tırnaklarda kırılma ve ayrılma  enfeksiyondan 4-6 hafta sonra görülebilir.

  Sonuç itibariyle COVID-19 enfeksiyonu damar tutulumu yapabilen viral bir hastalıktır. Buna bağlı olarak damar tutulumu ile seyreden diğer sistemik hastalıklarda ve enfeksiyon hastalıklarında izlenen döküntülere benzer çok çeşitli deri döküntüleri yapabilir. Bu sebeple deri döküntüleri COVID-19 enfeksiyonunun başlangıç bulgusu olarak uyarıcı olabilir. Fakat bu döküntülerin COVID-19 enfeksiyonu için belirleyici olmadığını unutmamak gerekir. Döküntülerin COVID-19 dışında başka nedenleri de olabilir.  Bu nedenle bu tarz döküntüler ortaya çıktığında dermatoloji uzmanı muayenesi önerilir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz