Covid-19 önlemleri alın, grip ve soğuk algınlığından korunun!

COVID-19’u önlemek için alınan önlemler, soğuk algınlığı ve gripten korunmaya da yardımcı olacaktır. Peki, Uzmanlar hangi Covid-19 önlemlerini öneriyor? Nelere dikkat etmek gerekir? İşte yanıtı…

Sağlık yetkilileri, COVID-19 ile aynı zamana denk gelen soğuk algınlığı ve grip mevsimine hazırlanırken, uzmanlar halkı yalnızca COVID-19’u değil, aynı zamanda soğuk algınlığı ve gribi de önlemek için iyi el hijyeni, fiziksel mesafe ve maske takmaya devam etmeye teşvik ediyor.

“Soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 hepsi solunum yolu virüsleridir. Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. William Schaffner, Healthline‘a verdiği demeçte, aralarında nüanslar var, ancak temelde hepsi aynı şekilde insanlara geçiyor ”dedi.

SOLUNUM YOLU HASTALIKLARININ BULAŞMASI KAÇA AYRILIR?

Solunum yolu hastalıklarının bulaşması iki kategoriye ayrılır: damlacık geçişi ve havadan bulaşma.

DAMLACIK GEÇİŞİ

California Davis Üniversitesi’nde pediatrik enfeksiyon hastalıkları şefi Dr. Dean Blumberg, Healthline’a verdiği demeçte, “Buradaki fikir, damlacık iletimi yoluyla solunum yayılımının daha büyük, daha ağır damlacıklardan, daha ağır partikül boyutundan kaynaklandığı ve çok uzun süre seyahat etmedikleri… “Havada çok uzun süre asılı kalmıyorlar çünkü yerçekimi devreye giriyor ve yere düşüyorlar ve bu yüzden insanlardan 6 fit veya daha uzaktaki sosyal mesafeyle ilgili tüm tavsiyelere sahibiz.”

HAVA YOLUYLA BULAŞMA

Blumberg, “Hava yoluyla bulaşmadan kaynaklanan solunum yolu yayılması, havada daha küçük parçacıklar halinde asılı olan virüsleri ve diğer enfeksiyonları ifade eder” dedi. “Bunlar daha küçük ve daha hafif partiküllerdir, bu nedenle havada asılı kalabilirler ve hava akımları ile dakikalar hatta saatlerce taşınabilirler.”

Solunum damlacıkları söz konusu olduğunda, boyut önemlidir. Soğuk algınlığı ve gribin her ikisinin de daha büyük damlacıklar yoluyla bulaştığına inanılıyor. Ve COVID-19 hakkında öğrenilecek çok şey olmasına rağmen, aynı şekilde yayıldığına inanılıyor. Blumberg, “COVID-19 ile, muhtemelen bulaşmanın en az üçte ikisi, damlacıklar yoluyla solunum yolundan geliyor” dedi.

MASKELER NEDEN ÖNEMLİ? *

Uzmanlar, damla geçişinin maske takmanın neden bu kadar önemli olduğunu şöyle açıklıyor; Maskeler, daha büyük damlacıkların nefes verildikten sonra başkalarına bulaşmasını engelleyerek yayılma riskini en aza indiren bir bariyer görevi görür.

“Cerrahları düşünün. Yüz maskesi takmalarının nedeni, ağızlarındaki ve burundaki mikropların ameliyat yarasına düşmesini engellemektir. Yani eğer herkes maske takarsa kendilerini korur, ama daha da önemlisi etraflarındaki herkesi korurlar. Eğer bunu hepimiz yaparsak bu virüsün bulaşma yeteneği sıfıra düşmeyecektir, ancak çok büyük ölçüde azalacaktır.”

COVİD-19 ÖNLEMLERİ BU KIŞ GRİP VAKALARINI AZALTACAK

COVID-19 önleme önlemleri bu kış grip vakalarının sayısını azaltmaya yardımcı olacak.

Aynı hususlar influenza ve COVID-19 için de geçerlidir. Maske takmak ve sosyal mesafe koymak en önemli iki şeydir…

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here