Çukurlarla savaşın

Cildi pürüzsüz göstermeye yardımcı tüyolarımızla selülitlere güle güle deyin.

 

Plaj sezonu açılır açılmaz selülit oluşumu kötü yüzünü gösteriyor. Tüm vücudunuzu saran maksi elbiseler veya mini, seksi şortlarınızı hemen dolabın arka kısmına atmayın. Hala onları giyebilme şansınız var…

Selülitleri tamamen yok etmeniz mümkün değil ama hayatınızda birkaç değişiklik, bakım ürünü ve tedavilerle bu görünümü miniminize etme şansınız bulunuyor. Önce selülitlerin üç tipinden hangisine sahip olduğunuzu öğrenin. Düşmanınızı tanıdıktan sonra sıra geldi onunla nasıl baş edeceğinizi bilmeye… Sizin için hazırladığımız tablo sayesinde bu çukurların sizi rahatsız etmesini engelleyebileceksiniz.

 

SELÜLİT TİPİ

Ödemli selülit

Kan dolaşımı bozulduğundan o bölgede fibroz bantlar gelişiyor. Parmakla bacağınıza bastırdığınız zaman sıvı birikiminden dolayı çukur görüntüsü oluyor, içeri giriyor. Deri yumuşuyor ve hareket edildiği zaman sallanıyor.

Portakal görünümlü selülit

Yağ hücreleri çoğaldığı için kılcal damarlar o bölgedeki dokuda sirkülasyonu gerçekleştiremeyecek derecede zayıflıyor. Bu durum bölge üzerindeki baskıyı artırıyor böylece sıvı akışı ve dolaşım daha zor hale geliyor. Bu tip selülit görünür oluyor ve ayakta durduğunuzda portakal görünümünü andırıyor.

Yağ dokusu selülit

Lenf sıvısının birikmesi ve dolaşımın engellenmesi yüzünden hücrelerin metabolizması yavaşlıyor. Bu tip selülitler sert oluyor ve dokunmayla hassaslaşıyor. Bacaklarınız yürürken sallanıyor, ağır hissettiriyor ve yorgunluk yapıyor. Yağ dokusu selülitiniz varsa ayakta veya yatarken mutlaka görünür olduğunu bilin.

 

 

YAŞAM ŞEKLİ

H2O’yu eksik etmeyin

Selülit oluşumunun erken evrelerinde o bölge genellikle yumuşak ve süngerimsi oluyor; sıvı akışkanlğı da yeterince iyi yapılmıyor. Lenf sisteminizin (vücudunuzun atıkları gönderme sistemi) iyi çalışmasına odaklanmalısınız. Dolayısıyla her gün iki litre su içmeye özen gösterin.

Hareket edin

Egzersiz yapmak kan dolaşımını hızlandırıyor. Kan dolaşımını he kadar hızlandırırsanız vücudunuza giren oksijen miktarını da artırmış olursunuz böylece hücreleriniz daha fazla beslenmiş oluyor. Aynı zamanda egzersiz yapmak lipoliz bezlerini de doğal olarak harekete geçiriyor, böylece vücudumuz yağları yakmak için yeterli enerjiyi sağlamış oluyor.

Şekerden uzak durun

Kan akışının yetersizliği derinin hassas ve soğuk olmasına yol açıyor. Hatta deride ağrı veya acı da hissedilebiliyor. Dolayısıyla kan akışını hızlandırmak için sık sık masaj yaptırmalısınız. Şekeri de mümkünse beslenmenizden tamamen çıkarın. Şeker tüketimiyle birlikte yeni yağ hücreleri oluşuyor, bu da selülit oluşumunu tetikliyor. Aynı zamanda kolajen liflerini sertleştirerek cildin esnekliğini kaybetmesine neden oluyor.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here