Ana Sayfa Spor Daha fazla kalori yakmak için 5 hızlı yürüme taktiği

Daha fazla kalori yakmak için 5 hızlı yürüme taktiği

Daha fazla kalori yakmak ve kilo vermek için illa koşmanız gerekmiyor. Tempolu yürüyüşlerle de kardiyo çalışabilirsiniz. Hızlanmaya hazır mısınız? İşte yürüyüşlerinizde metabolizmanızı ateşleyecek 5 öneri!

1- Dik durun: Dik durup omurganızı uzattığınızda kalçalarınız ve göğüs kafesiniz arasındaki mesafe açılır, bu da bacaklarınızın daha serbest hareket etmesini sağlar.

2- Küçük adımlar atın: Adım atarken öndeki ayağınız çok açıldığında bir fren gibi hareket ederek sizi yavaşlatır. Küçük, hızlı adımlar atın.

3- Kollarınızı daha hızlı sallayın: Kollarınızı 90 derecelik açıyla bükülü tutun ve ileri geri yürüyüş ritminize uygun bir şekilde sallayın. Vücudunuza çaprazlamaktan ya da yanlara sallamaktan kaçının. Bu adımlarınızı karıştırıp boşa enerji harcamanıza neden olur. Kollarınızı ileri geri hareket ettirmek üst beden ile core bölgesini devreye sokarak daha verimli hareket etmenize ve daha hızlı yürümenize yardımcı olur.

4- Karşıya bakın: Ayaklarınıza bakmak yerine bakışlarınızı 3-5 metre ileriye doğrultun. Omuzlarınızı göğsünüzü açmaya yardımcı olmak için geriye ve aşağı doğru yuvarlayın ve daha derin nefes alabilmek için sırtınızı açın.

5- İnterval yapın: Kısa ama hızlı yürüyüşlerle yavaş tempolu yürüyüşler arasında geçiş yapmak, yalnızca yürüme hızınızı arttırmakla kalmaz, egzersiz sonrasında bile daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Bunun için şu interval yürüyüş programını deneyebilirsiniz:
• Üç dakika boyunca rahat tempoda yürüyerek ısının (Bir arkadaşınızla sohbet edebilecek bir tempo).
• 30 saniye boyunca hızlı tempoda yürüyün (Oldukça hızlı hareket ediyorsunuz, bir cümleyi bitirmekte zorlanabilirsiniz).
• 20 saniye boyunca daha da hızlanın.
• 10 saniye sprint atın, varınızı yoğunuzu ortaya koyup yürüyebileceğiniz en hızlı tempoda yürüyün.
• 30, 20 ve 10 saniyelik seti 4 kez tekrarlayın. Ardından 1 dakika orta tempoda yürüyerek toparlanın.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here