Diğer
  Ana SayfaSağlıkDaha sağlıklı bir çocuk için 9 kurala öncelik verin!

  Daha sağlıklı bir çocuk için 9 kurala öncelik verin!

  -

  İşte size iyi bir ebeveyn olmak için 9 kural. Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek sandığınız kadar zor değil, yeter ki bu 9 kurala öncelik verin.

  Sağlıklı bir çocuk için anne-babalar nelere dikkat etmeliler? İşte ebeveynleri yakından ilgilendiren bu soruya yanıt veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Namık Kemal Akpınar, 9 temel ipucunu şöyle sıralıyor:

  SAĞLIKLI ANNE

  Sağlıklı nesiller yetiştirmenin birinci kuralı, sağlıklı anne ve uygun bir aile ortamından geçiyor. Hamilelik döneminde anne adayları düzenli sağlık kontrollerini yaptırmalı, aşılarını tamamlamalı ve dengeli beslenmeli.

  ANNE SÜTÜ

  Bebeklere 1-2 yaşına kadar kadar anne sütü verilmeli. Çünkü anne sütü, bebeğin ideal büyümesini ve gelişmesini sağlıyor. Bağışıklık sisteminin gelişmesi için gerekli maddeleri içeriyor.

  AŞILAMA

  Çocukların tehlikeli olabilecek mikroplara karşı bağışıklık sistemini uyarıp, onlara karşı savunma geliştirebilmeleri için aşılarının düzenli ve eksiksiz yapılması şart. Sağlık Bakanlığı’nca planlanan Ulusal Aşı Takvimi’ndeki aşıların mutlaka yaptırılması gerekiyor.

  - Advertisement -

  BESLENME

  Çocuk mevsimin uygun sebze ve meyvelerini içeren besinler almalı. Özellikle abur cubur gıdalar ile tanıştırılmamalı.

  DİŞ SAĞLIĞI

  Çocukların dişlerine zararlı olabilecek asitli, gazlı ve şekerli gıdalardan uzak durmaları sağlanmalı. Kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce mutlaka dişlerini fırçalamalılar.

  SAĞLIK KONTROLLERİ

  Düzenli sağlık kontrolü, erken tanı ve tedavide başarıyı da beraberinde getiriyor. Bazı hastalıkların ön bulguları erken dönemlerde kendini gösteriyor.

  SPOR

  Bebeğe doğduğu andan itibaren egzersiz yaptırılmalı. Emekleme ve yürümeye başlamasıyla birlikte çocuğun hareketliliğini artıracak ortamlar sağlanmalı. Spor, sağlığının yanı sıra çocuğun okul dönemi başarısını da olumlu yönde etkiliyor.

  ÇOCUĞUNUZLU BOL BOL VAKİT GEÇİRİN

  Anne ve babası ile yeterince vakit geçirmeyen çocuklarda ileri yıllarda bazı davranışsal sorunlar, arkadaş ve okul uyumunda problemler gözlenebiliyor. Bu sorunlarla karşılaşmamak için çocuklarınızla beraber ortak aktiviteler bulun, onlarla bol bol zaman geçirin.

  EĞİTİM

  Eğitim düzeyi yüksek olan toplumlarda sağlık sorunlarına daha az rastlanıyor. Bu toplumlarda ayrıca bebek ve anne ölüm hızı daha düşük oranda oluyor. Sağlıklı nesiller için ebeveynlere düşen en önemli görev, çocuklarına iyi ve kaliteli eğitim olanakları sağlamak.

  Formsante Dergisi Arşiv

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz