Diğer
  Ana SayfaHaberDe Quervain sendromu nedir? Belirtisi nelerdir, tedavisi nasıl yapılır?

  De Quervain sendromu nedir? Belirtisi nelerdir, tedavisi nasıl yapılır?

  -

  De Quervain sendromu, el bileğinin sık görülen bir ağrı sebebidir. Peki, De Quervain sendromu neden olur? Belirtileri nelerdir? De Quervain sendromu tedavisi nasıl yapılır? Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu konu hakkında bilgiler verdi.

  Başparmağına ekstansiyon (doğrultma) yaptıran abdüktör pollicis longus (APL) ve ekstansör pollicis brevis (EPB) kasları tendonlarının ağrılı bir iltihaplanmasıdır. Şişen tendonlar ve kılıfları içinden geçtikleri dar tünele sürtünür. Bu ağrı, başparmağın tabanında ve alt kola yayılan ağrıya sebep olur.

  De Quervain sendromunun nedenini tam olarak tespit etmek zordur. Aşırı kullanım, başparmağın bir yerlere çarpması, tekrarlayan kavrama hareketleri, Bilgisayar kullanımı ve romatoid artrit gibi bazı iltihaplı durumlar hastalığı tetikleyebilir.

  DE QUERVAIN SENDROMUNUN BELİRTİLERİ

  De Quervain sendromunun belirtileri arasında başparmağın dip tarafı boyunca tendonlar üzerinde ağrı bulunur. Durum yavaş yavaş veya aniden ortaya çıkabilir, ancak her iki durumda da ağrı başparmağa veya önkola doğru yayılabilir. Başparmak hareketi, özellikle nesneleri sıkıştırırken veya tutarken zor ve acı verici olabilir. Başparmağın tabanında bileğin yan tarafında şişme ve ağrı da görülebilir ve bu ağrı, başparmak ve bilek hareketiyle artabilir.

  Finkelstein testi De Quervain sendromunu teşhis etmek için kullanılır. Bu test, başparmak avuç içine yerleştirilmiş bir yumruk yapılarak gerçekleştirilir. Bilek serçe parmak tarafına büküldüğünde ağrı vardır. Bu hareket ağrılıysa, De Quervain sendromu olabilir.

  - Advertisement -

  Bazı durumlarda, De Quervain sendromu ile skafoid kırığı, fleksör karpi radialis, tenosinoviti veya ilk metakarpal eklemin dejeneratif artritinin bulgularını ayırt etmek zor olabilir. Bu nedenle, bazen bu sendrom için diğer muhtemel sebepleri dışlamak için radyografik röntgen ve/veya MR gereklidir. Uzman bir klinisyen tarafından yapılan fiziksel tanı muayenesi doğru tanıyı belirleyebilir.

  DE QUERVAIN SENDROMUNUN TEDAVİSİ 

  De Quervain sendromu genellikle konservatif olarak tedavi edilebilir ve genellikle etkilenen bölgeyi hareketsiz hale getirmek ve durumu ağırlaştıran faaliyetlerden kaçınmak için dört ila altı hafta boyunca günde 24 saat bir atel giymeyi gerektirir. Enflamasyonu azaltmak için buz uygulanabilir. Semptomlar devam ederse, anti-enflamatuar ilaçlar verebilir. Bölgeye kortikosteroid enjekte edilmesinin ağrıyı ve şişmeyi azalttığını göstermiştir.

  Trombosit açısından zengin plazma (PRP), kronik bilek ağrısı semptomlarına yardımcı olabilecek büyüme faktörlerini serbest bırakan yararlı bir alternatif tedavi yöntemidir. Trombosit Zengin Plazma (PRP) tedavisi, bir kişinin kendi kanındaki iyileştirici büyüme faktörlerini kullanır. PRP solüsyonu bileğin hasarlı bölgesine enjekte edilererek, etkilenen bölgeyi iyileştirmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

  İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz