Diğer
  Ana SayfaHaberDelta Plus varyantı ilk kez Türkiye görüldü: Delta Plus Nedir?

  Delta Plus varyantı ilk kez Türkiye görüldü: Delta Plus Nedir?

  -

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün Delta Plus varyantının Türkiye’de 3 ilde 3 farklı kişide görüldüğünü açıkladı. İller arasında İstanbul da bulunuyor. Bakan Koca, illere göre haftalık vaka sayılarını, vaka sayılarının en fazla azaldığı illeri de duyurdu. Peki, koronavirüsün bulaşıcı Delta Plus varyantı nedir? Farkı ne? Neden dünyayı endişelendiriyor? Yakından bakalım…

  ‘DELTA SAYILARI GİDEREK ARTIYOR’

  Bakan Koca, “Delta plus 3 kişide, 3 farklı ilde görüldü. Bunlardan biri İstanbul, Ankara’da yok. Diğer iki ili söylemeyeyim. Bu kişilerin de genel durumları iyi, ayaktan takip edilen hastalar. Dolayısıyla o açıdan daha ağır geçiren kişiler değil. Delta ise sayıları giderek artıyor, 284’lere kadar çıktı. İl sayımız da artıyor, 30’u buldu.” dedi.

  Bakan Koca, bunların birbiriyle temas eden gruplar olmadığını söyledi.

  İLLERE GÖRE HAFTALIK VAKA SAYILARI

  delta plus

  Koca, 26 Haziran-2 Temmuz’da illere göre her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını da açıkladı. İllere göre haftalık Kovid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide Ankara’da 71,99, İstanbul’da 54,60, İzmir’de 23,51 oldu.

  - Advertisement -

  Koca twitter’dan paylaştığı mesajda, “İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Salgının sonu aşı ile geliyor. Yarına bugünden daha güvenli bakabilmek için aşınızı olun” dedi.

  VAKA SAYISI EN ÇOK AZALAN İLLER

  Koronavirüs vaka sayısının en çok azaldığı illeri de açıklayan Koca, “Son bir haftada vaka sayısı en çok azalan illerimiz; Gümüşhane, Eskişehir, Artvin, Denizli ve Bartın. Salgının sonu aşı ile geliyor. Yarına bugünden daha güvenli bakabilmek için aşınızı olun” dedi.

  DELTA PLUS NEDİR?

  Peki, gündemdeki Delta Plus varyantı nedir? 30 Haziran’da AA Delta Plus varyantı ile ilgili şu bilgileri paylaşmıştı: Hindistan Sağlık Bakanlığı, Delta varyantının ilk kez nisanda Nepal’de ortaya çıkan bir türev mutasyonunun “endişe verici varyant” olarak sınıflandırıldığını duyurdu.”AY.1″ ve “AY.2” olarak adlandırılan ilave mutasyon çizgilerinin virüsün daha kolay yayılmasına, akciğer hücrelerine daha kolay bağlanmasına yol açtığı ve antikor tedavisine direnci artırdığı belirtildi. “Delta artı” adı verilen varyant, Hindistan’ın 3 eyaletinde yaklaşık 40 kişide tespit edilirken ABD, İngiltere, Portekiz, İsviçre, Japonya, Polonya, Rusya, Nepal ve Çin’in olduğu 9 ülkeye daha yayıldı.

  DELTA PLUS: ENDİŞE VERİCİ VARYANT

  BBCTürkçe’nin haberine göre ilk olarak Avrupa’da tespit edilen yeni koronavirüs varyantı Delta Plus, Hindistan’da “endişe verici varyant” kategorisine alındı; ancak bilim insanları bu varyantın riskleri konusunda kesin yargıya varmak için henüz erken olduğunu söylüyor.

  Virüste belirlenen mutasyon, daha bulaşıcı olma, daha ağır hastalığa yol açma, antikorlara karşı daha dayanıklı olma ya da tedavinin veya aşının daha az etkili olması gibi birçok kriterden en az birini sağlaması halinde, “endişe verici varyant” kategorisinde değerlendiriliyor.

  DELTA PLUS’IN FARKI NE?

  Hindistan Sağlık Bakanlığı, ülkede tespit edilen ve Delta Plus adı verilen (AY.1 olarak da adlandırılıyor) bu varyantın daha kolay yayıldığını, akciğer hücrelerine daha kolay tutunduğunu ve virüsü etkisiz hale getiren monoklonal antikor tedavisine karşı daha dirençli olabileceğini gösteren araştırmalar olduğunu belirtiyor. Bu varyant, ilk olarak geçen yıl Hindistan’da tespit edilen ve ikinci dalgada çok sayıda yeni vaka ve can kaybına yol açan Delta varyantı ile bağlantılı.

  BİLİM KURULU ÜYESİ KAYIPMAZ: DELTA PLUS’TAN KORUNMANIN YOLU AŞI

  TRT Haber’e konuşan Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Delta varyantına K417 mutasyonunun eklenmesiyle Delta Plus varyantının oluştuğunu belirtiyor:

  “Delta varyantı akciğer hücrelerine daha sıkı yapışan, diken proteinlerine sahip bir varyant. Durum böyle olunca daha bulaştırıcı bir vaziyet alıyor. İngiltere’de gözlenen ve geçtiğimiz kış aylarında önemli bir problemimiz olan Alfa varyantına göre Delta varyantının yüzde 40 ile 60 arasında daha bulaşıcı olduğu söyleniyor. Şu anda haziran ayından bu yana İngiltere’de Rusya’da artan vakalardan bu varyantı sorumlu tutabiliriz.”

  AŞI, MASKE, MESAFE

  Kayıpmaz, yeni varyantlara karşı aşılamada toplumsal bağışıklığı işaret ediyor:

  “Aşı sadece diğer varyantlara karşı değil Delta varyantına karşı da etkili. Yaygın biçimde aşının yapılıyor olması yeni varyantların öne çıkmasına da engel olacaktır. Aşılansak dahi maske, mesafe kuralına toplumsal bağışıklık kazanıncaya kadar devam etmeliyiz.”

  KİŞİSEL TEDBİRLERE ÖNEM VERİLMELİ

  Kısıtlamaların kalkmasının ardından bireysel tedbirlerin gevşediğine dikkat çeken Kayıpmaz, yeni bir dalgaya karşın maske-mesafe kuralının aksatılmaması uyarısı yaptı:

  “Aşı hakkı tanınmış 18 yaşın üstündeki bireylerin, bireysel sağlıkları için değil, sevdiklerinin sağlıklarını ve toplumun sağlığını düşünerek bu aşı sürecine katkıda bulunmaları gerekiyor. Gevşeyen kısıtlamalarla birlikte bizim bireysel tedbirlere önem vermemizin zamanı geldi artık.

  Salgında zaten 15-16 aydır esnafımız çok sıkıntılı durumda. Kapatmalarla, kısıtlamalarla gidemezsiniz. Dünyadaki diğer ülkelerde de kısıtlamaların kaldırılması söz konusu. Kalabalık ortamlarda biz yine maskemize, mesafemize ve temizlik kurallarına dikkat etmeliyiz. Bunları sağlarsak ve zamanı geldiğin aşılarımızı olursak Delta varyantı ve diğer oluşabilecek varyantlarla mücadelemiz kolay olacak.”

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz