Diğer
  Ana SayfaRöportajDeneysel, renki ve kuralsızım

  Deneysel, renki ve kuralsızım

  -

  Türkiye’de moda denilince akla gelen ilk 5 isim arasına girmeyi başarmış bir isim Ece Sükan’ Üstelik hem podyumda hem de kuliste’ İşte 2007 trendleri ve kendi stiliyle ‘Ece Sükan’

  Türkiye’de moda editörlüğünden mankenliğe geçiş yapan tek ve belki de ilk isimsiniz. Mesleğiniz sizin için ne ifade ediyor?
  Moda editörlüğü ve mankenlik, ikisi de birbirini besleyen alanlar. Kameranın her iki tarafını deneyimleyebilmek, iki meslek arasındaki empatiyi güçlendiriyor bence. Evet, çoğu kişinin tersine, ben mankenlikten sonra başka meslek arayışına girmedim. Tam tersi oldu ama tabii ki moda editörlüğünü hiçbir zaman bırakmadım.

  Aynı zamanda tasarımcısınız. Hem kendi tarzınız, hem de yarattıklarınızla herkesten farklı bir duruşunuz var. Ece Sükan’ın stilini nasıl tanımlarsınız?
  Kendi stilimi oldukça deneysel, renkli ve kuralsız buluyorum aslında. Giyinerek kendimi ifade ettiğimi düşünüyorum çoğu zaman. Kimi zaman dönemlere çok giriyorum mesela..

  Küçük yaşlarda bebekleri giydirmeye meraklı çocuklardan mıydınız?
  Tabii, her kız çocuğu gibi ‘kağıt bebekler’i ve ‘Barbie’leri giydirme dönemlerim oldu.

  Size göre Türkiye, moda tasarımcılığında dünyanın neresinde?
  Çok yetenekli birkaç tasarımcımız olmakla birlikte yetersiz kalıyoruz bence. Ekonomik nedenler, Türkiye’nin dünyayla olan iletişiminin güçlüğü, var olan işleri de pek duyuramıyor. Yine de son 5 yılda sanırım biraz kalkınma oldu.

  - Advertisement -

  Sık sık dergilere, gazetelere, giyim konusunda kritikler yapıp, kadınlara fikirler veriyorsunuz. Ece Sükan’ın 2007 trendleri nelerdir?
  Ben çok kuralcı değilim, daha özgür bakabiliyorum ama genel hatlarıyla bu sezon futuristik detaylar ön planda diyebilirim. Bunun yanında, tek omuz, mini elbiseler, beyazlar, sarı, saks mavisi, yüksek bel, altın bileklikler, payetler, işlemeler, baskılar var…

  Son yıllarda ülkemizde mankenler de başta olmak üzere tasarımcılığa meraklı pek çok kişi ortaya çıktı. Sizin en beğendikleriniz kimler?
  Hakan Yıldırım, Ümit Ünal, Dilek Hanif.

  Sağlıklı yaşam adına ilgi duyduğunuz alanlar neler?
  Sağlıklı yaşam günden güne benim için de önem kazanıyor. Sağlıklı ve doğru beslenme, yeterli uyku, aktivite ve spor dikkat ettiğim hususlar..

  Bir gününüz nasıl geçiyor?
  Bir gün bana yetmiyor aslında… Sabah çok erken kalkıp, önce yeni açtığım ‘Ece Sükan Vintage’a gidiyorum, işleri toparladıktan, görüşmelerimi yaptıktan sonra, ya çekime, ya defile provasına veya stil danışmanlığı toplantılarına gidiyorum. Akşamüstü Cine 5’te Kürşat Başar ile sunduğum ‘Başka Yerde Yok’ adlı canlı yayınına gidiyorum. Çıkınca ya spora, ya da mağazaya dönüp çalışıyorum..  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz