Diğer
  Ana SayfaSağlıkDepresyondaysanız, ilk iş evinizi değiştirin!

  Depresyondaysanız, ilk iş evinizi değiştirin!

  -

  Kendinizi iyi hissetmediğinizde sadece saçınızda yaptığınız değişiklikler değil, evde veya ofis dekorasyonunda yapacağınız değişiklikler de psikolojiniz üzerinde olumlu etkiler yapabiliyor.

  Mimar Feza Ökten Koca, birçok insanın yenilenmenin getireceği enerjiye ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak şunları söylüyor: “Kişisel yaşam şekline fonksiyonel olarak iyi cevap veremeyen eşyalarla dolu bir ev veya ofisin, kullanım rahatlığı verememesi nedeniyle kişi kendisini daha yorgun ve ruhen çökmüş hisseder. Mekanda çalışan bir sistem vardır.

  Mimari olarak doğru verilmiş kararlarla bu sistem iyi çalışır ve hayatınızı kolaylaştırır. Ev, sığınağımızdır. Dinlenmek, sevdiklerimizle iyi vakit geçirmek için kullandığımız mekan bizi yansıtmalıdır. Kendimizi orada mutlu hissetmezsek, hiçbir yerde olamayız.” Depresyondaki insanın enerjisi bitik olduğundan evde hiçbir şey yapmak istemediğini belirten Koca, “Kişi bir süre sonra evinden soğur ve evinde sevdikleri ile yapacağı organizasyonları sıfıra indirir. Bu durum onun sosyal olarak da mutsuz olmasına neden olur. Halbuki evinde mutlu olan insan, dönem dönem yapacağı ufak dokunuşlarla ortama yenilikler katarak kendini daha da iyi hissedebilir” diyor. 

  Formsanté Dergisi Mayıs 2011 sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz