Diğer
  Ana SayfaFitnessDepresyonu egzersizle kovun

  Depresyonu egzersizle kovun

  -

  Egzersiz yapan hemen herkes, egzersizin sadece kaslarına değil, ruhuna da iyi geldiğini hissetmiştir. Harvard Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaklaşık 50 bin kadının katılımıyla 1992 ve 2006 yılları arasında yaptığı çalışma ise bunu bilimsel temelleri ile kanıtlıyor. Araştırma, televizyon seyretmek yerine egzersiz yapan kadınlarda depresyon riskinin yüzde 20 oranında azaldığını ortaya çıkardı. “American Journal of Epidemiology” dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, aktif geçirilen zaman, kanda endorfin salgılanmasını artırarak kadınlarda öz saygı ve kontrol duygularına katkıda bulunuyor. Araştırmaya göre, her gün bir saatten fazla egzersiz yapan kadınların depresyona girme riski, her gün 10 dakika ya da daha az egzersiz yapan kadınlara oranla yüzde 20 daha az. Günde 3 saat ya da daha uzun bir süreyi televizyon önünde geçiren kadınların depresyona girme riski ise daha az televizyon izleyen kadınlara oranla yüzde 13 daha fazla.

  FITNESS DÜNYASINDAN EN SON HABERLER…
  Biliyor musunuz?
  Ev işi yapmak egzersizin yerini tutmaz. Ama yine de kalori yakmanızı sağlayabilir. Mesela; 30 dakika boyunca yemek hazırlamak ve pişirmek (75 kcal)=15 dakika yüzme.

  ocak-2012-fitnessraporu-resim-2Kayağa giderken güneş kremini unutmayın
  Bu kış kayağa gitmeyi planlıyorsanız yazdan kalan güneş kremlerini bavulunuza koymayı ihmal etmeyin. Çünkü kış güneşi de yaz güneşi kadar zararlı sonuçlar doğurabiliyor. Dağlarda atmosferin kalınlığı daha az, bu da güneşin zararlı etkilerinin daha kolay ulaşmasına neden oluyor. Ayrıca kar, ultraviyole ışınlarını yansıtarak güneşin zararlı etkilerini artırıyor. KORUNMAK İÇİN güneşe maruz kalan bölgelere mutlaka UVA ve UVB korumalı bir güneş kremi uygulayın. Dışarı çıkmadan yarım saat önce kremi sürün. Dudaklarda güneşten koruma özelliği olan ürünler kullanın.

  AYIN ÜRÜNÜ
  ocak-2012-fitnessraporu-resim-3Koşullar zorlaştığı zaman:

  Dağcılıkta, bisiklet gezilerinde, yüzerken veya kayak yaparken yanınıza alabileceğiniz Pentax WG1 serisi fotoğraf makineleri dış mekan aktivitelerinizi daha eğlenceli hale getirecek. 10 metre derinliğe kadar suya, 100 kg ağırlığında baskıya, -10 dereceye kadar ekstrem soğuğa ve darbelere dayanıklı cihaz, 14 megapiksel CCD sensöre sahip. Birbirinden canlı renklere sahip olan cihazların gövdesi ise alüminyum alaşımlı materyalden yapılmış. Optio WG1 999 TL., Optio WG1 GPS ise 1.099 TL.’den satışa sunuluyor.

  - Advertisement -

  ocak-2012-fitnessraporu-resim-440’ından sonra fit kalmak için
  Ağırlık antrenmanları kas kitlesini artırma ve korumada büyük önem taşıyor. Kasların ilerleyen yaşlarda en büyük dostumuz olduğunu söyleyen Life Fitness Akademi uzmanlarından Özgür Güngör, 40 yaş ve üzerinde ağırlık antrenmanlarının süresini ve seviyesini artırmak gerektiğini vurguluyor. Güngör, “Kas oranı arttıkça metabolizma hızı da artıyor ve daha fazla kalori yakabiliyorsunuz. Ağırlık egzersizi aynı zamanda kemik hacminizi artırıyor, sakatlanmaları ve kemik erimesini önlemeye yardımcı oluyor” diyor.

  Formsante Dergisi Ocak 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz