Diğer
  Ana SayfaFitnessDerin mavi deneyim

  Derin mavi deneyim

  -

  Sualtına inmek, insanın doğal yaşam ortamından uzaklaşması, başka bir dünyaya adım atması demek. Pek çok kişi için ilk başta biraz ürkütücü olabilir ama kurallarına uyduğunuz taktirde araba kullanmaktan çok daha güvenli olduğu da bir gerçek. Dalış eğitimlerinin bir bölümü sırasında görüntülediğimiz Formsante okurları bakın bu deneyimi nasıl anlatıyor…

  Sualtı ve dalmak sözkonusu olduğunca pek çok kişi bunun tehlikeli bir uğraş olduğunu sanıyor. Oysa ki kurallara sıkı sıkıya uyulduğunda dalışın hiçbir tehlikesi yok.
  Caddebostan Balıkadamlar Spor Kulübü, sualtında sportif çalışmaları yaymayı, nitelikli balıkadamlar yetiştirmeyi, bunun için spor okulları açıp, eğitimler düzenlemeyi kendine misyon edinmiş. Dalış eğitimiyle ilgili görüştüğümüz Caddebostan Balıkadamlar Kulübü Gelişim Dalışları Sorumlusu aynı zamanda 3. Dönem Kurs Direktörü Soner Yarkın’ın verdiği bilgiye göre dalgıç eğitimleri mayıs ayından ekim ayına kadar sürüyor. 2 Yıldız balıkadam eğitmeni olan Yarkın, kursiyerlerin toplam 3 haftalık bir eğitimden geçtiğini söylüyor.

  Önce 2 hafta boyunca toplam 16 saat süren havuz eğitim var. Bunu 18 saatlik teorik eğitim izliyor. Büyük final Saroz'da 4 açık deniz dalışıyla tamamlanıyor. Bröveyi alabilmek için teorik eğitimden 100 üzerinden 70 almak gerekiyor. Ancak bröve için bu yeterli değil. Yarkın, dalış eğitmenlerinin kurs boyu öğrencilerini gözlemlediği ve değerlendirmeler yaptığını anlatıyor. Bröve sahip olabilmek için yapılabilmesi gereken bir takım baraj yetenekler var. Örneğin sualtında maske tahliyesi yapabilmek bunlardan biri. Yapılan tüm eğitimlerde sualtında maske tahliyesini yapamayan bir kişinin dalgıç brövesi almasına izin verilmiyor.
  Dalış sporuyla ilgili daha geniş bilgi ve
  Formsante okurlarının sualtı deneyimleri Formsante dergisinin 2006 Ağustos sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz