Diğer

  Detoks içinizde

  -

  Başlığı görünce sizi günlerce aç bırakacak uygulamalardan bahsettiğimizi düşünmeyin. Sadece her gün mükemmel bir detoks merkezi gibi çalışan vücudumuza kışa geçerken biraz destek olacağız.

  Yaz kaçamakları güzeldi hatta eylüle bile sarktı. Ama artık biraz sakinleşmenin, dinlenmenin ve bu sırada vücudumuza arzu ettiği temizliği yaşatmanın da vakti geldi. Yazın ucu kaçan yemeklere artık dur diyoruz. Şimdi arınma zamanı! Diyetisyen Canan Aksoy, vücudumuza bu dönemde nasıl destek olabileceğimizin ipuçlarını verdi.

   

  Diyetisyen Aksoy, detoks konusunda hala kafa karışıklığı yaşandığını belirterek, “Detoks yaparken hiçbir gıdanın yenilmeyeceği, çiğneme yapılmayacağı, sadece sıvı alınacağı hatta lavman uygulanması gerektiği düşünülüyor. Oysa detoksu vücut zaten kendi kendine yapıyor, aksi takdirde yaşayamayız. Ancak mevsim geçişlerinde bu sisteme biraz destek olarak bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz” diyor.

  - Advertisement -

   

   

  Vücudun detoksifikasyon sistemi karaciğer, kalınbağırsak ve terlemeden oluşuyor. Bu üçlüden en büyük görevi yüklenen ise karaciğer oluyor. Vücuda alınan olumsuz maddeleri iyi bir şeye bağlayarak vücuda transfer eden ya da bağırsak ve idrar yolu ile atılmasını sağlayan karaciğerin başarılı olması için idrar, dışkılama ve terleme mekanizmalarının iyi çalışması gerekiyor. Ancak detoks amacıyla bağırsaklara lavman yaptırmak tam tersine bu sistemin olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Diyetisyen Canan Aksoy, vücudun en büyük bağışıklık sistemi organı olan bağırsakların yapısının bir kez bozulması halinde vücuda kötü her şeyin girebilme ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu vurguluyor. Dyt. Aksoy, “Aslında lavman yaparak detoksifikasyon açısından tamamen kötü bir şey yapıyorsunuz. ‘Kapıyı açtık, her şey girsin’ demiş oluyorsunuz. Doğru bir detoks için karaciğere dost beslenme, düzgün terleme ve düzenli tuvalet alışkanlığının önemli olduğu unutulmamalı” diyor.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz