Diğer
  Ana SayfaİlişkiDİKKAT! Bu sendrom modern kadını yalnızlaştırıyor

  DİKKAT! Bu sendrom modern kadını yalnızlaştırıyor

  -

  Uzun zamandır bir ilişki yaşamak istiyor fakat buluşma aşamasına geldiğinizde vazgeçiyorsanız, biriyle birlikte olmak istiyor ama cinselliği yaşadıktan sonra kaçıyorsanız Modern Kadının Flört Endişesi Sendromu’na yakalanmış olabilirsiniz.

  Modern çağın en büyük sorunlarından biri de yalnızlık. İster kendi seçimim deyin, ister hayat şartları, yalnızlık aslında sanıldığı kadar kolay değil. Özellikle de ilişki konusunda yalnızlık sorunu yaşayan kadınlar, zamanla yalnızlığa alışıyor ve ilişki kurmak daha da zorlaşmaya başlıyor. Klinik Psikolog Jessica Cassaday’in yazdığı ‘Bir Gün Onunla Tanışırsanız Telaşlanmayın’ isimli kitabında belirttiği Modern Kadının Flört Endişesi Sendromu (MKFE) da bu zorluğa eklendiğinde, geriye mutsuz ve cinsellikte doyumu tek gecelik ilişkilerle yaşamaya çalışan kadınlar kalıyor. Peki, nedir bu MKFE? Cassaday’e göre bu sendromu yaşayan kadınlar aslında kendine güvenen, başarılı ve sosyal yaşamları oldukça hareketli olan kadınlar. Ancak sıra aşk, seks ve ilişki konularına geldiğinde, bu kadınlar farklı kademelerde endişeler yaşamaya başlıyor. Kadınlar güçlendikçe yalnızlaşıyorsa ve yatakta da yalnızlık başlıyorsa ilişkiler de tükenmeye başlamıyor mu? Konuyla ilgili görüştüğümüz Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan şöyle diyor: “Modern kadın yalnız, çünkü modern kadın yalnızlığı seviyor. Başka birinin hegemonyasında olmak, başka birinin gücünü kabullenmek zor geliyor. Güçlü kadınlar erkeklerle omuz omuza çalışıyorlar, onlarla rekabet içerisinde oluyorlar. Erkeklerle işyerinde rakipler, sokakta rakipler, yani her alanda rekabet edebiliyorlar. Ama asıl sorun erkeklerin güçlü kadınlarla baş edemeyeceklerini düşünmesi.”

  Kadınların orgazm döngüsünde uyarılma, plato evresi, orgazm ve çözülme evresi var. Erkekler için ise orgazm daha basit bir durum. Çünkü uyarılmaları daha kolay, plato evresi yani ereksiyon olmaları daha hızlı, orgazm daha rahat ve çözülme evresi daha basit oluyor. Kadınlar birden uyarılamıyorlar ve kadınlar için cinselliğe adapte olmak erkekler kadar kolay değil.

  FLÖRT ENDİŞESİNİN ALTINDA NELER YATIYOR?
  Modern Kadının Flört Endişesi Sendromu’nun altında travmalar, tacizler, eski ilişkilerde yaşanan sorunlar yatıyor. Kadınlar hassas oldukları için geçmişte yaşanan deneyimleri silmeleri kolay olmuyor. Bu kişilerde EMDR yani Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme tekniği işe yarayabiliyor. Bu teknik, taciz, doğal afetler veya çocukluk döneminde yaşanan üzücü olaylar gibi rahatsız edici yaşam deneyimlerinin neden olduğu duygusal sorunların yanı sıra, fobi, performans kaygısı, panik bozukluk, beden algısının bozukluğu, çocuklarda travma belirtileri, yas, kronik ağrı ve başka sorunların tedavisinde kullanılan psikolojik bir yöntem.
  Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, yetersizlik, iş başarısında düşme gibi sorunlarla kendilerine başvuran hastaların temeline inildiğinde çok ciddi yetersizlik algısı sorunuyla karşılaşabildiklerini belirtiyor. Kaplanhan, “Bize farklı sebeplerle başvuran hastada aslında geçmişinde çok basit gibi görünse de ailesinden ya da erkek arkadaşından ‘çok güzel değilsin, çok şişmansın’ gibi cümleler duyduğu için yetersizlik algısı çıkabiliyor. Böyle bir olay yaşayan kadın, sonrasında kendini yetersiz hissettiği için ciddi bir ilişkiye adapte olamayabiliyor. On kadından üçü ya da daha fazlası geçmiş yaşamında tacize uğramış olabiliyor. Tacizler genelde erkek arkadaşlar, tecavüzlerin çoğu ise eşler tarafından gerçekleştirilmiş oluyor. Bu da partnere duyulan güveni azaltıyor” diyor. Haberin devamı diğer sayfada >>  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz