DİKKAT! Bu sendrom modern kadını yalnızlaştırıyor

JAGER KADINI
Jager kadını modern kadınlar için kullanılan bir kavram. Bu kadınlar tek başlarına içmeye gidiyor, festivallere katılıyor, eğlenmeyi seviyor fakat günün sonunda eve tek başına dönüyor.

Erkekler güçlü kadınlardan kaçıyor
Yalnız kalan kadınların en sık yaşadığı sorunlardan biri obsesyon oluyor. Bu kişiler, mükemmeliyetçi, kontrollü, takıntılı davranışlar sergiliyor. Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Mükemmeliyetçi kadın, Ahmet diye biriyle tanıştığında ve o kişi ona incineceği bir şey söylediğinde, sıradan bir şey de olsa buna takılıyor ve ‘Benim bu kişiye ihtiyacım yok’ diyerek daha başlamadan ilişkiyi bitirebiliyor. Karşısına Mehmet çıktığında da o kadar kontrolcü oluyor ki o ilişkisi de bitmek durumunda kalıyor. Sonra bu negatif deneyimler kadını yalnızlaştırmaya başlıyor. Yaşadığı bu ilişkiler sonrasında erkeklerin karşısına daha güçlü çıktığında erkek kadına nasıl davranacağından emin olamıyor ve kaçabiliyor” diyor.

CİNSELLİK NE ZAMAN OLMALI?
Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Kişiler tanışıp, aynı gün beraber olduklarında karşısındakine negatif bir anlam yükleyebiliyor. Cinsellik beyinde başlıyor bu nedenle bir flört evresinden sonra cinselliğin olması özellikle kadını ilişkiye başlama açısından daha da rahatlatıyor. Kur aşamasında cinsel hazırlık evresi daha iyi oluyor. Birden olması çok sağlıklı olmayabilir ama ilk gece birlikte olundu diye ilişki olmayacak diye de düşünmemek gerekiyor. Böyle bir ilişki de olabilir, imkansız değil” diyor.

Cinsel işlev bozukluklarına yol açıyor
Son zamanlarda erkeklerde ereksiyon sorunu, erken boşalma gibi cinsel işlev bozuklukları daha sık görülmeye başladı. Çünkü her şey yerli yerinde iyi gidiyor olsa da artık kadınlar flört evresini bir basamak ileri götürmek istemiyor. Erkek ise o evreyi geçmek istiyor. Kadın kaçtıkça erkek yetersizlik hissetmeye başlıyor. Erkek yetersizlik hissettiğinde yatakta da yetersizlik oluyor. Erkek için yataktaki performans oldukça önemli. Durum böyle olunca cinsel işlev bozukluklarının görülmesi de kaçınılmaz oluyor.

Tek odalı evler çoğalıyor
İnsanlar yalnız yaşamayı tercih ediyor ve flörtten kaçınıyorlar çünkü güvenli bir ortam istiyorlar. Çiftler birbirlerine çok fazla güvenmiyorlar, sağlam temeller kurulmadan bir şeyler inşa edilmeye çalışılıyor. Bunun sonucunda sağlıksız ve boşanmayla biten evlilikler ortaya çıkıyor. Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Dikkat ederseniz artık inşaat sektörü bile ilişkilerden etkilenmeye başladı. Artık evler üç oda yerine tek odalı evler olarak inşa ediliyor. Çünkü insanlar tek yaşamayı tercih ediyor, çünkü güvenli ortamı oluşturmak zorlaşıyor ve kimse kimseye teslim olamıyor” diyor.

Özgürlüğün de sınırı olmalı
İlişki içindeyken özgürlük de farklı bir boyut kazanıyor. Kişinin kendi sınırlarını belirlediği kontrollü bir özgürlük olması gerekiyor. Bir ilişkiye başladığınızda önünüze gelen herkesle takılamazsınız, herkesle yatamazsınız ve herkesin kuruna cevap vermezsiniz. Bu bir kısıtlama, fakat karşınızdakinin size getirdiği bir kısıtlama olmamalı. Kendi kendinize yapacağınız bir kısıtlama olmalı. Haberin devamı diğer sayfada >>

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here