DİKKAT! Bu sendrom modern kadını yalnızlaştırıyor

eylul-2011-cinsellik-resim-2DEPRESYONA NEDEN OLUYOR
Yalnız kadınlarda depresyon çok sık görülüyor çünkü yalnızlık beraberinde ciddi bir depresyonu getiriyor. Yalnız olan kişiler, sabahları mutsuz uyanıyorlar, keyifsiz, iştahsız, enerjisiz oluyorlar.

Kadınlar bir gecede defalarca orgazm olabilse de kadınların yüzde 35’inden fazlası orgazm olma sorunu yaşıyor.

eylul-2011-cinsellik-resim-3Erkekler mutlu kadınları seviyor bu nedenle gülümsemenize nerede, ne zaman ve kimin aşık olacağını bilemezsiniz.

KADINLAR ÖNCE RUHUNU YATAĞA KOYUYOR
Yalnızlığa alışan ve ilişki kurmaktan korkan kadın, kendini farklı ilişkiler içinde bulabiliyor. Bu ilişkiler daha çok tek gecelik ya da sadece cinselliğe yönelik ilişkiler olabiliyor. Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Bütün bu deneyimler kadının gerçek bir ilişkiden uzaklaşmasına neden oluyor. Kadınlar yatağa tek girmiyorlar önce ruhlarını sonra bedenlerini yatağa koyuyorlar. Çünkü kadınlar aşık olduğunda teslim olur gibi aşık oluyorlar” diyor.

NE YAPMALI?
Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Flört endişesi olan bir kadına ilişki tavsiye etmiyorum. Çünkü direkt bir ilişkinin kucağına atıldığında olabilecek herhangi bir şey onu ilişkiden uzaklaştırır. Bu nedenle egoyu ve kendine atfettiği değeri güçlendirmek gerekiyor. Kadın şunu diyebilmeli; ‘Ben güçlü bir kadınım, benim yanımda bir erkek olabilir ve ben mutlu olurum. O giderse mutsuz olmam çünkü ben kendimi seviyorum, değerliyim.’ Seanslarda da bazen danışanlara sarılın kendinize diyorum. Kendinizi sevin ve aynaya bakın. Kişinin kendini önemli hissedebilmesi, değeri yüksek tutması yeni bir ilişki için ilk basamak oluyor” diyor.

YENİ BİR İLİŞKİDE NASIL DAVRANMALI?
Flört endişesi olan bir kadın yeni bir ilişkiye başladığında öncelikle mükemmeliyetçi, kontrolcü yapısından kurtulmalı. Yeni ilişkisinde oyunu kurallarına göre oynamalı ve iplerin bir kısmını karşı tarafa da bırakmalı. O ilişkiyle mutlu olmaya bakmalı ve her şeyi çok sorgulamamalı. Bazı kadınlar flört etmeye başladıkları erkeğe hemen evlenilecek mi yoksa evlenilmeyecek mi diye bakıyor. Fakat bu düşünce de yanlış. İlişkinin en başlarında evliliği çok fazla düşünmemeli. Sadece keyif almaya bakmak gerekiyor.

ERKEK NASIL DAVRANMALI?
Klinik Psikolog Tuğba Kaplanhan, “Bu endişe bir ayrılık travmasından mı yoksa bir taciz olayından mı kaynaklanıyor erkek buna göre davranmalı. Anlayışlı olmalı ve güven oluşturmalı. İletişim kurmalı, sorunu paylaşmalı ve çözüm üreterek adım atmalı. Kadın da flört endişesi varsa açıkça sorunu karşısındakiyle paylaşmalı, ancak bu şekilde sağlıklı bir ilişki kurulabilir” diyor.

Nilgün Yıldız

Formsante Dergisi Eylül 2011 Sayısı


YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here