Dikkat! Çocuklarımız için hayati risk taşıyor.Çevre ve evdeki gizli tehlikeler

0

Kirli havanın, sigaranın başta çocuklarınki olmak üzere insan sağlığı için büyük riskler yarattığını hepimiz biliyoruz. Ancak, bir duvarın ya da su borusunun bir çocuğu ciddi olarak hasta edebileceği, üstelik bu hastalığın yıllar sonra bile ortaya çıkabileceği hiç aklımıza gelmezdi, doğrusu.

Geçtiğimiz aylarda düzenlenen bir kongrede tartışılanlar ve ardından yaptığımız araştırma bizi hayli şaşırttı ve endişelendirdi. Bu araştırma sonucunda, eski duvarların kansere neden olan radon gazı yayabileceğini, sıcak su borularından gelen kurşun buharının masum bir banyoyu tehlikelerle dolu bir ortama dönüştürebileceğini öğrendik. Ancak tüm bu risklerle savaşmak, evlerden başlayarak tüm çevreyi çocuklar, yani gelecek nesiller için güvenli ortamlara dönüştürmek, biraz zor olsa da imkansız değil. İşin sırrı, bir an önce bilinçlenmek ve harekete geçmek.
Evet, geçtiğimiz 14-17 Eylül günleri arasında, İstanbul'da 29. Ortadoğu ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Dernekleri Birliği ve 49. Milli Pediatri Kongresi düzenlendi. Tam 500 farklı ülkeden katılımcının bulunduğu kongrede, çocuk sağlığı üzerine pek çok konu konuşuldu, tartışıldı. Bu konular arasında, bir tanesi bizim dikkatimizi fazlasıyla çekti: Çevre koşullarının çocuk sağlığı üzerindeki etkisi. Tabii ki, çevre koşullarının, hava kirliliğinin, zararlı atıkların sağlığa, özellikle çocuk sağlına olan olumsuz etkilerini biliyorduk. Ancak, daha pek çok faktörün, hatta içinde yaşadığımız binaların çocuk sağlına bu derece zararlı olabileceğini asla tahmin etmemiştik. Durum böyle olunca, bu ciddi konuyu dergimize taşımaya ve anne-babaları uyarmaya karar verdik. Ve bu haberi hazırlamak için sadece kongrede dinlediklerimizle yetinmedik ve Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi'nden Prof. Dr. Murat Tuncer'le görüşmek için Ankara'ya gittik. Sonuç gerçekten de endişe verici, ama yine de "gerekli önlemler alınmadığı taktirde" diye eklemekte yarar var…

Devamı 2005 Kasım sayımızda…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here