Diğer
  Ana SayfaBebekDikkat Edilecek 5 Kural

  Dikkat Edilecek 5 Kural

  -

  Uzun süredir biberonla beslenen bebeğinizin bardağa geçme dönemi geldi mi? Peki bunu nasıl anlayacaksınız ve onu bardağa nasıl alıştıracaksınız? İşte önerilerimiz…

  Seral Çelik

  Bebeğinizin ilk aylarda biberonla beslenmeye itirazı yoktur! Hatta ek gıdalara geçiş döneminde bile gözü biberondadır. Emme refleksine uygun, içindeki besinin sıvı olması nedeniyle yutulması kolay bu araçtan niye vazgeçsin ki! O nedenini anlayamayacak kadar küçük ama siz biliyorsunuz. Bebeklerin 6. ayından sonra başlayan ek gıda dönemiyle birlikte biberon yerine yavaş yavaş bardak kullanmaya alıştırılması gerekiyor. Aksi halde biberon bağımlısı bir bebek olarak büyüyeceği gibi, doğru beslenmeden de uzaklaşır.

  1- Doğru zamanda başlayın

  Doğru zamanı gözleyerek anlayabilirsiniz. İlk aylarda bebeğinizin ağzına giren bir yabancı cismi otomatik olarak ittiğini fark edersiniz. Bu, 'dil itme' refleksidir. Ağzına giren yabancı bir cisim nedeniyle boğulma riskine karşı refleks halindeki tepkisidir. Bu tepki, dudağına bir şey bastırdığınızda da oluşabilir. Ancak 4-6 ay arası dönemde azalarak kaybolduğunu fark edersiniz. Bu da, ben artık ağzıma gelen yiyecekleri öğürmeden yutabilirim anlamına gelir. Böylece ek gıdaya geçebilirsiniz. Aynı zamanda biberon yerine bardakla suyunu içeceğinin ilk sinyalidir.

  - Advertisement -

  2- Aşamalı ilerleyin

  Bardak kullanımına 5. ya da 6. ayda başlanabilir. Ancak bu dönemde bebeğin bardağı tutma ve kavrama becerisi yeterince gelişmediğinden yardımınıza ihtiyaç duyar. Bardağı tutun ve içindeki suyu bebeğinizin ağzına değdirin. Ağzındaki çok az miktardaki suyu yutup yutmadığını kontrol edin. Yutmuyorsa, tekrar deneyin. Yutuyorsa, acele etmeden yavaş yavaş birer yudum daha verin. İlk denemelerde yutmayı tam olarak beceremediğinden, suyu ağzının kenarından akıtabilir. Bardağa alıştıkça bu durum geçecektir.

  Haberin devamı 2009 Mayıs Formsante Bebek ekimizde…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz