Diş ağrısı neden geceleri başlıyor?

nisan-2013-saglik-raporu-resim-1

 Diş ağrısı birçok kişinin kabusu. Özellikle geceleri başlayan diş ağrısı insanı çaresiz bırakmaya yetiyor. Diş Hekimi Yeşim Tünal Güzey şiddetli diş ağrısının nedenlerini anlattı: “Şiddetli ağrının sebebi; ileri derecede çürümüş bir dişin iltihaplanmaya başlamasıdır. Dişin sinirinin ölmeye başlaması ile iltihap oluşmaya başlar. İltihabın kök dışına doğru yayılmaya çalışması ile dokularda baskı ve ağrı oluşur. Şiddetli ağrının gece oluşmasının nedeni gece saatlerinde hormonal farklılıklar yüzünden damarların genişlemesidir. Kök ucundaki iltihap, dişte dolaşım bozukluğu oluşturur ve bu durum basınca neden olur. Basınç da diş içindeki sinirler üstünde ağrı oluşturuyor. Çözüm olarak öncelikle diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen ılık tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalı. Sıcak, iltihabı artıracağı için su soğuk veya ılık olmalı.”

nisan-2013-saglik-raporu-resim-2

 

 

 

PÜF NOKTASI
Düzenli fiziksel aktivite cinsel gücü artırmanın en keyifli ve doğal yolu. Sadece arzu düzeyini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda cinsel performansı da artırıyor.

 

 

nisan-2013-saglik-raporu-resim-3Fazla kilo kısırlık riskini artırıyor
Türkiye’de erkeklerin yüzde 21’ini kadınların ise yüzde 42’sini tehdit eden obezite kısırlık nedenleri arasında önemli bir yer tutuyor. Obezite kısırlığa neden olurken aynı zamanda kısırlık tedavisini de olumsuz etkiliyor. Tüp bebek yaptıracak hastalarda yüksek doz ilaca gereksinim artıyor, tedavi süresi uzuyor, gelişen yumurta sayısı azalıyor ve tedavinin yarıda kalma ihtimali gelişiyor. Obez insanların bebeklerinde genetik anormallik ihtimali arttığı için, düşük olasılığı da artıyor. Gebelik komplikasyonlarını artıran obezite, sağlıklı canlı doğum oranını da azaltıyor.

DİKKAT!
Hamilelikte aşırı kilo almak hem bebek hem de anne adayı açısından olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Uzmanlar, bir kadının gebeliği süresince yaklaşık 12 kilo almasının normal olduğunu söylüyor.

Formsanté Dergisi Nisan 2013 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here