Diğer
  Ana SayfaSağlıkDiş eti kanaması neden olur? Diş eti kanaması nasıl geçer?

  Diş eti kanaması neden olur? Diş eti kanaması nasıl geçer?

  -

  Diş eti kanaması oldukça çok sayıda kişinin yaşadığı, rahatsızlık veren bir durum. Peki,  diş eti kanaması neden olur? Diş eti kanamasına ne iyi gelir? Ya da diş eti kanaması nasıl geçer? Estetik Diş Hekimi Dr. Efe Kaya, her dönem merak edilen bu soruları yanıtladı. İşte Kaya’nın verdiği bilgiler doğrultusunda diş eti kanamasının nedenleri ve çözüm yolları:

  Kaya, “Dişleri fırçalarken oluşan kanamalara dikkat edilmesi ve en kısa sürede önlem alınması gerekiyor. Çünkü diş eti kanamaları birçok ağız probleminin habercisi olabilir ve diş kaybına sebep olabilir” diyor.

  DİŞ ETİ KANAMASI NEDENLERİ

  Kaya, diş eti kanaması nedeni olabilecek bazı faktörleri ve ‘diş eti kanaması nasıl geçer’ sorusunu ise şöyle sıralıyor:

  • Diş hastalığı derece derece değişmektedir. En basiti diş eti kanamasıdır. Bu size bağlıdır çünkü ağız bakımınızı doğru ve sürekli olarak yapmanız gerekir. Aksi halde diş diplerinde biriken plaklar diş eti kanamasına yol açar ve her fırçaladığınızda kanama olur. Artık diş hekimine gidip diş temizliği yaptırmanız gerekir.
  • Diş eti hastalıklarından bir diğeri de kronik devam eden sorunlardır. Diş eti kanaması ile başlayıp devamında diş köklerine yerleşen bakterilerin şikayet oluşturduğu diş eti rahatsızlığıdır. Bunun için hekime başvurup mutlaka diş kökü temizliği denilen küretaj işlemini yaptırmak gerekir.
  • Daha ileri aşama artık akut ve genel diş eti hastalığı olan ve sadece size bağlı olmayan hastalık çeşididir.
  • Diş eti kanamalarına bir takım iltihaplanmalar sebep olabilmektedir. Bu yüzden de bu iltihabın vücuttan atılması gereklidir. Diş eti üzerindeki plakların atılması için daha hafif bir fırça ile daha dikkatli fırçalanması gerekir.
  • Eğer kişi kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyor ise diş eti kanamalarının nedeni bu olabilir. Ayrıca yetersiz ağız bakımı dişte ve diş etinde bakterilerin çoğalmasına neden olur. Bu da iltihaba yol açtığından diş eti kanamalarını arttırır. Bu yüzden ağız bakımı düzenli olarak yapılmaktadır.
  • Vitamin eksiklileri diş eti kanaması ile haber veriliyor olabilir. En önemli vitaminler C ve K vitaminidir. C ve K vitamininin vücutta az olması diş eti kanamalarına sebep oluyor. Bu vitaminlerin düzenli alınması kanamaları azaltabiliyor.
  • Düzenli beslenmenin ve bu vitaminlerin yanı sıra spor da çok önemlidir. Düzenli yapılan spor ve dengeli beslenme vücut dengesini korur. Bu da diş etindeki kanamaların azalmasını daha sonra da yok olmasını sağlar.

  DİŞ ETİ KANAMASINA NASIL GEÇER? ALTERNATİF ÇÖZÜMLER

  Diş eti kanamasına ne iyi gelir sorusuna alternatif çözümler de bulunmaktadır. Bunun için hardal yağı, bal, tuzlu su ve zencefil karışımı kullanılabilir. Bu karışımın diş etine temas edecek şekilde kullanılması gereklidir.
  Bunun sebebi de yerleşik olarak ağızda yaşayan bakterilerin diş, diş eti, döneme kemiği ve yumuşak dokularda harabiyete yol açan bir problemdir. Bunun için hiç gecikmeden diş hekimine gitmeniz gerekir. Önce bir antibiyotik verilir ve sonraki seansta tüm diş etleri ve dokular temizlenir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz