Diş fırçalarken forma girin

08042015 Egzersiz1

Her gün sabah 3, akşam 3 dakika dişlerinizi fırçalıyorsunuz. Banyoda aynanın karşısında dikilmek yerine bu zamanı daha iyi değerlendirebilirsiniz.

CVK Safira Spa Fitness&Wellness’ta görev yapan fitness eğitmeni Derya Altıntaş dişlerinizi fırçalarken dengenizi artıracak, kaslarınızı harekete geçirecek 4 basit hareket gösterdi.

Tek bacak denge
Ayakta dik durun ve bir bacağınızı yukarı kaldırarak diğer bacak üzerinde vücudunuzu taşıyın. Hem bacaklarınızı güçlendirecek hem de dengenizi geliştirecek. Her iki bacakla eşit sürede uygulayın.

 

Duvarda squat
Hem sırtınıza hem de kalça ve bacaklarınıza iyi gelecek bir egzersiz… Boş bir duvara sırtınız dönük bir adım ötede durun. Sırtınızı duvara yaslayarak ve dizleri bükerek üst bacaklar yere paralel oluncaya ve dizler 90 derecelik bir açı çizinceye kadar alçalın. Dizlerin ayak parmaklarını geçmemesine dikkat edin. Doğru pozisyonu bulup 30 saniye sabit kalın. (Kaymamak için çıplak ayakla uygulayın.)

IMG 1279

 Full squat
Ayakları omuz genişliğinden biraz daha fazla açıp, 45 derecelik açıyla dışarı doğru çevirin. Sağ diz sağ ayakla, sol diz sol ayakla aynı yönü göstersin. Tam çömelin, dizlerinizde ağrı hissetmiyorsanız 30 saniye süreyle sabit kalın. Beliniz için çok rahatlatıcı olan hareket aynı zamanda kalça ve bacak kaslarınızı da çalıştırır.

IMG 1264

Baldır çalışması
(Calf raIses)
Hareket için hayati önem taşıyan baldır kaslarını ve ayak bileğini güçlendiren bu egzersizi yapmak çok kolay. Ayakta dik durun. Topukları yerden kaldırıp ayak parmak uçlarınızın üzerinde gövdenizi yukarı itin. Topukları yere basıp kaldırarak tekrarlayın.

IMG 1263

 

 

Aytaç Özkardaş Gozzi
Fotoğraflar: Ozan Kutsal

Formsante Dergisi Mart 2015 sayısı

 

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here