Diğer
  Ana SayfaTrendDiscovery dalışı yaptık!

  Discovery dalışı yaptık!

  -

  Mavi derinliğe gönül verenlerin sayısı hızla artıyor. Özellikle scuba diving en çok merak edilen su sporlarından. Su altı dünyası biraz ürkütücü gelse de, disiplinli yapıldığı takdirde bu spor aslında oldukça kolay ve keyifli. Formsante ekibinden Funda ve Erdinç, bunu kanıtlamak için, eğitmenler eşliğinde discovery dalışı yaptılar.

  FUNDA ÇATAR – ERDİNÇ YAPAN

  NASIL DALDILAR?

  FUNDA ÇATAR ANLATIYOR:
  Mavi derinliği her zaman büyüleyici ama aynı zamanda da ürkütücü bulmuşumdur. Bu nedenle de yayın yönetmenim Zeynep Hanım, "Funda'cığım, scuba diving haberi yapalım. Sen ve Erdinç mavi sulara dalarak, deneyimlerinizi aktarırsınız" deyince, korkudan öylece kalakaldım. Evet, vakti zamanında benim de suya dalmışlığım olmuştu. Ama bu, çocukluk dönemimde içi suyla dolu küvete pipetle dalmaktan öteye gitmemişti. İş başa düştüğü için kaygılarımı gözardı etmeye çalıştım. Sonuçta, "scuba diving" eğitimi üç hafta sürmüyor muydu? Nasıl olsa uzmanlar bunun eğitimini almadığım için dalış teklifimi reddedecek, ben de bu keşiften kurtulmuş olacaktım. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı: 1954 yılından bu yana hizmet veren Caddebostan Balıkadamlar Spor Kulübü'nün dalış eğitmenlerinden Mehmet Köse'ye konuyu aktardığımda aldığım yanıt: "Tabii ki neden olmasın? Pazar günü, Saroz Körfezi'ndeki İbrice Limanı'na gelin ve birlikte 5-7 metre dalıp, size harika bir deneyim yaşatalım" oldu.

  ERDİNÇ YAPAN ANLATIYOR:
  Funda'yla birlikte İstanbul'dan başladığımız yolculuk; 3 saat 15 dakika sürdü (yaklaşık 290 kilometre) Başlangıçta kafamda kurguladığım senaryolar yüzünden, itiraf etmek gerekirse bir hayli endişeliydim. Tahmin edersiniz ki bir bilinmeyenle karşı karşıya kaldığımızda kendimizi ihtimallerin en kötüsünü düşünürken buluruz.
  Ağzımda regülatörle suyun dibine batarken neler yaşayacağımı, bunu başarıp başaramayacağımı bilmiyor ve endişe ediyordum. Yol boyunca yağan yağmur dalış için uygun havayı bulamayacağımı düşündürüyor ve bunu dalış yapmamam için bir işaret olarak algılıyordum. Ancak limana geldiğimizde havanın açık olduğunu görerek buruk bir sevinç yaşadım. Çünkü epeyce korkuyordum itiraf etmek gerekirse. Burada bizi eğitmen Mehmet Köse karşıladı. Ve o arada kendisiyle kafama takılan bazı şeyleri konuşma fırsatım oldu. Deniz sporları içinde dalışın gerçekten sağlıklı bir vücut gerektirdiğini öğrendim.

  - Advertisement -

  Haberin devamı 2008 Temmuz sayımızda…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz