Diğer
  Ana SayfaSağlıkDisleksili çocuğu olan ailelere, pandemi sürecinde 6 öneri

  Disleksili çocuğu olan ailelere, pandemi sürecinde 6 öneri

  -

  Disleksi (özel öğrenme güçlüğü), normal veya normal üstü zekada olan çocuğun, okuma, yazma ve matematik alanında, akranlarına oranla beklenenden düşük performansta olmasıdır. Çocuğun öğrenme problemleri; okuma, yazma ve matematik becerisi gerektiren günlük etkinliklerini olumsuz yönde etkilemektedir.

  DİSLEKSİLİ ÇOCUĞU OLAN AİLELERE PANDEMİ SÜRECİNDE 6 ÖNERİ

  Farkında Kalın kitabının yazarı ve Özel Eğitim Uzmanı Hasan Hüseyin Yıldırım, “Çocuğunuzun yaşadığı öğrenme güçlüğü, bir zeka geriliği değildir; normal ve normal üstüdür bunun farkında olun” diyerek, pandemi sürecinde disleksili çocuğu olan ailelere yardımcı olacak 6 öneriyi sıraladı:

  1- Disleksili çocuklarınızın ihtiyaç duyduğu en önemli şey başarma duygusunu yaşamaktır. Bu yüzden onlara bu hissi yaşatın. Başarabildiği şeylerden sonra onları pekiştirin.

  2- Çocuğunuzun okuldaki ve rehabilitasyon merkezindeki öğretmenleri ile mutlaka iş birliği içinde olun.

  3- Özellikle evde olacağınız bu süreçte sorunlarla tek başına baş etmeye çalışmak sizleri yıpratacaktır.Bu yüzden sizler de öğretmenlerle iletişim halinde olun.

  - Advertisement -

  4- Çocuğunuzun tek başına becerebilecekleri şeyleri yapmaları için fırsatlar yaratın, onun yerine yapmayın.

  5- Çocuğunuzun çoğunlukla evde olacağı bu süreçte, onun bütün günlerini telefon, tablet, televizyon vb. cihazlarla geçirmesine engel olun. Bunun yerine beraber oyunlar oynayarak ve basit materyaller tasarlayarak vakit geçirmeye özen gösterin.

  6- Unutmayın, disleksili çocukların zekası normal ve normal üstü seviyededir ve bu çocuklarımızın belirli konulara, derslere ve aletlere ilgisi yüksek derecede olur. Bu yüzden bu süreçte beraber geçireceğiniz zamanlar, yapacağınız etkinliklerle bu ilgiyi keşfedip, çocuğunuzun ilerleyen yıllarda bu yeteneğini geliştirmesini sağlayabilirsiniz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz