Diğer
  Ana SayfaSağlıkDişleri korumanın 10 yolu

  Dişleri korumanın 10 yolu

  -

  Diş Hekimi Oğuz Kara, sağlıklı bir gülümseye sahip olmak için uzak durulması gereken en zararlı 10 maddeyi açıkladı. 

  1. Sigara: Diş ve diş etlerine zarar veriyor. Bu alışkanlığınızdan dişlerinizin sağlığı için vazgeçin. 

  2. Alkol: Tükürük ağızdaki plağın ve asidin etkisini azaltacak ilk savunma. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için de zararlı. Alkol de ağız kuruluğuna sebep olduğundan dişler için tehlike oluşturuyor. 

  - Advertisement -

  3. Meyve suları: pH’ı 7’den düşük olan gıdalar dişlere zarar veriyor. 

  4. Limon : pH’ı 2 olduğu için dişler için sakıncalı bulunuyor. 

  5. Kola: En zararlı içeceklerden biri. Çünkü hem fosforik asit hem şeker hem de sitrik asit içeriyor. 

  6. Enerji içeceği: Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden dolayı dişleri yıpratıyor. 

  7. Yapışık gıdalar (lokum, jelibon vb.): Tatlı şekerlemelerden daha zararlı. Çünkü daha fazla şeker ile aynı zamanda sitrik asit içeriyorlar. 

  8. Kuru meyve: Kuru meyveler karbonhidrat içeriyor. Aynı zamanda kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun süre kalıyor. Sürekli kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine neden oluyor. 

  9. Buz: Buz çiğnemek iyi bir fikir değil. Eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk aynı zamanda dişlerinizin kamaşmasına sebep de olabilir. 

  10. Beyaz ekmek: Tükürükte bulunan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviriyor. Fakat şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarması. Bu yüzden özellikle beyaz ekmek gibi karbonhidratları tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. 

  Cildinizi kurutmayın
  Havaların soğumasıyla birlikte vücudunuzda fark edilen değişikliklerden biri de dudaklarda ya da deride başlayan kurumalar ve çatlaklar oluyor. Bunun en önemli sebebinin sıvı eksikliği olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, cildinizi kurutmadan sıvı ihtiyacını karşılamanın pratik yollarını anlattı: “Günde 1,5-2 litre kadar su tüketmeniz gerekiyor. Özellikle öğünlerden önce tüketirseniz hem sıvı eksiğinizi kapatırsınız hem de iştahınızı kontrol altında tutarsınız. Bir de deriniz için E vitamini çok önemli, bunu da sert kabuklu meyvelerden yani ceviz, fındık ve bademden sağlayabilirsiniz. Tüketeceğiniz miktarlar iki adet ceviz, beş adet fındık ya da badem olabilir. Tabii sadece beslenme ile ciltte oluşan kurumayı önleyemezsiniz ama azaltabilirsiniz.” 

  Griple aranıza 1 metre koyun
  Sıcaklık değerlerinin gün boyunca değiştiği mevsim geçişlerinin en sık karşılaşılan hastalığı grip, doğru tedavi edilmezse sinüzit, orta kulak iltihabı gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Yüksek ateş, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı ile seyreden gribe, influenza virüsleri neden oluyor. Hastalığın bulaşıcılığı, belirtilerin görülmesinden 1 gün önce başlıyor ve 7 gün süresince devam edebiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Hasan Yılmaz, korunmak için gripli kişilerle aranıza en az 1 metrelik mesafe koymanızı öneriyor: “Enfeksiyon; öksürme, hapşırma, konuşma ve solunum yolu salgılarının ağız, burun mukozası ve göze teması ile yayılıyor. Öksürük ya da hapşırık sırasında ağız ellerle kapatıldığında virüs ellere, oradan da dokunulan çeşitli yüzeylere bulaşıyor. Hasta olmayan insanlar bu yüzeylere elle temas ediyor, ellerini ağızlarına, burunlarına veya gözlerine temas ettiriyor ve hastalık etkenini alıyorlar. Bir metrelik mesafe bulaşma için riskli alanı oluşturuyor. Bu yüzden gripli kişilerle temasta en az 1 metre mesafe koymayı unutmayın.” 

  Formsanté 2015 – Kasım sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz